5G-ja interferon me satelitët e parashikimit të motit në SHBA

16.05.2019 11:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
5G-ja interferon me satelitët e parashikimit të motit në SHBA

Në Mars autoritetet Amerikane filluan të ofrojnë blloqe të spektrave 24Ghz që do të përdoren për 5G. Por menjëherë pas lajmit flota Amerikane lëshoi një paralajmërim se 5G në bandën 24Ghz mund të interferonte me satelitët e parashikimit të motit.

Tashmë dy senatorë Amerikanë kanë kërkuar që autoritetet të mos lejojnë përdorimin e 5G në këto spektra frekuencash operacionet e parashikimit të motit të mbrohen.

Sipas flotës Amerikane parashikimi i motit mund të degradonte si rezultat i interferimit me 5G në bandën 24Ghz. Flota merr të dhënat nga NOAA dhe NASA të cilat operojnë pajisjet e tyre në bandën 23.6-24Ghz për të matur avullimin e ujit.

Sipas studimeve 5G në bandën 23.25Ghz mund të interferojnë me grumbullimin e të dhënave kritike rreth motit.

Autoritetet Amerikane kanë filluar ta shohin si një rrezik serioz për sigurinë kombëtare dhe industritë Amerikane.

Në letrën e tyre senatorët thonin se lidershipi në 5G është në të mirë të sigurisë dhe ekonomisë Amerikane por vetëm nëse përmbush disa standarde komunitare shkencore. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


5G-ja interferon me satelitët e parashikimit të motit në SHBA

5G-ja interferon me satelitët e parashikimit të motit në SHBA

Administrata Trump i jep goditjen e radhës Huawei-t

Administrata Trump i jep goditjen e radhës Huawei-t

Një problem sigurie i procesorëve Intel vë në rrezik performancën e kompjuterëve

Një problem sigurie i procesorëve Intel vë në rrezik performancën e kompjuterëve

Facebook kufizon mundësinë e transmetimit të drejtpërdrejtë

Facebook kufizon mundësinë e transmetimit të drejtpërdrejtë

Windows XP dhe Windows 7 të rrezikuar nga një sulm kibernetik madhor

Windows XP dhe Windows 7 të rrezikuar nga një sulm kibernetik madhor

Si ndikon agjërimi te truri juaj?

Si ndikon agjërimi te truri juaj?

Diçka e re po vjen nga Capital T

Diçka e re po vjen nga Capital T

Kriza e furnizuesve të Apple nxjerr në pah shitjet e dobëta të iPhone

Kriza e furnizuesve të Apple nxjerr në pah shitjet e dobëta të iPhone

Një tjetër startup nga Kosova në shënjestër të investitorëve të huaj

Një tjetër startup nga Kosova në shënjestër të investitorëve të huaj

Vodafone ndez 5G në Britani

Vodafone ndez 5G në Britani

Bitcoin nuk ndalet, ngjitet në 8,000 dollarë

Bitcoin nuk ndalet, ngjitet në 8,000 dollarë

Paul Pogba drejt “galaktikëve”

Paul Pogba drejt “galaktikëve”

San Francisko, ndalohet përdorimi i teknologjive të njohjes së fytyrës

San Francisko, ndalohet përdorimi i teknologjive të njohjes së fytyrës

Apple: App Store nuk është monopol

Apple: App Store nuk është monopol

Bursa e shquar e kriptomonedhave zgjerohet në 100 vende të botës

Bursa e shquar e kriptomonedhave zgjerohet në 100 vende të botës

Nga 1 Korriku 2021 zerohen tarifat roaming Shqipëri-Kosovë

Nga 1 Korriku 2021 zerohen tarifat roaming Shqipëri-Kosovë