500 miliardë euro për investime në planin e Junckerit

12.12.2017 21:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
500 miliardë euro për investime në planin e Junckerit

Plani i financimit evropian i filluar nga Komisioni Juncker, me qëllim inkurajimin e rritjes ekonomike dhe punësimit, do të rritet në rreth 500 miliardë euro deri në fund të vitit 2020, pasi Parlamenti Evropian miratoi sot këtë rritje.

I filluar në vitin 2014, fondi për investimet strategjike, FEIS, fillimisht pritej të mobilizonte 315 miliardë euro investime në tre vite (2015-2018).

Para një viti, 28 ministrat e Financave të BE-së kishin dhënë miratimin e tyre për të rritur kapacitetin e financimit dhe zgjatjen në kohë të këtij plani, në të natyrë formë si ajo e miratuar sot nga eurodeputetët.

Në komunikatën e tij, Parlamenti Evropian prezantoi se “investimet duhet të përqendrohen në krijimin e punës, kryesisht për të rinjtë, rritjen ekonomike dhe konkurrencën, energjinë dhe veprimin klimatik, shëndetësi, kërkim dhe inovacion, transportin e qëndrueshëm, sektorin e informatikës dhe industritë krijuese”.

FEIS-ja financohet nga buxheti evropian dhe Banka Evropiane e Investimit (BEI).

Ky fond pritet të tërheqë më pas investitorë privatë që dëshirojnë të financojnë projekte në sektorë si energjia, infrastrukturat apo kërkimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


VV kundërshton udhëheqjen e dialogut nga Thaçi, paralajmëron protesta

VV kundërshton udhëheqjen e dialogut nga Thaçi, paralajmëron protesta

Sindikatat paralajmërojnë greva, të pakënaqura me projektligjin për pagat

Sindikatat paralajmërojnë greva, të pakënaqura me projektligjin për pagat

Ramadani: Presioni i Beogradit ndaj pjesëtarëve serbë të FSK-së, i papranueshëm

Ramadani: Presioni i Beogradit ndaj pjesëtarëve serbë të FSK-së, i papranueshëm

Hahn i thotë Serbisë se Kosova s’është pengesa e saj e vetme drejt BE’së

Hahn i thotë Serbisë se Kosova s’është pengesa e saj e vetme drejt BE’së

Komuna e Shpend Ahmetit kërkon ndihmën e Policisë për karrigen e NPB-së

Komuna e Shpend Ahmetit kërkon ndihmën e Policisë për karrigen e NPB-së

Isufi për dialogun me Serbinë: Opozita t’i shpreh shqetësimet në tryezë të bisedimeve

Isufi për dialogun me Serbinë: Opozita t’i shpreh shqetësimet në tryezë të bisedimeve

Krasniqi – opozitës: Nëse i frikësoheni Presidentit, shkoni vetë në Bruksel

Krasniqi – opozitës: Nëse i frikësoheni Presidentit, shkoni vetë në Bruksel

Haradinaj premton kujdes institucional për delegatët e 2 Korrikut

Haradinaj premton kujdes institucional për delegatët e 2 Korrikut

Kosova pranon raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit

Kosova pranon raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit

Tetë pjesëtarë serbë të FSK-së ofrojnë dorëheqje, shkak presioni nga Beogradi zyrtar

Tetë pjesëtarë serbë të FSK-së ofrojnë dorëheqje, shkak presioni nga Beogradi zyrtar

Rrustem Berisha i bindet Haradinajt, pagat me rritje i refuzuan vetëm tre ministrat e PDK-së

Rrustem Berisha i bindet Haradinajt, pagat me rritje i refuzuan vetëm tre ministrat e PDK-së

Reshitaj përmbyllë vizitën në Vietnam

Reshitaj përmbyllë vizitën në Vietnam

Gashi: Do të përmbushim të gjitha detyrimet tona për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm

Gashi: Do të përmbushim të gjitha detyrimet tona për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm

Plagoset një person në Prizren

Plagoset një person në Prizren

Ahmeti akuzohet për transmetimin pa leje të ndeshjeve të Botërorit në sheshet e Prishtinës

Ahmeti akuzohet për transmetimin pa leje të ndeshjeve të Botërorit në sheshet e Prishtinës

Arsyetohet Daçiq: Perëndimi s’po i lë shtetet t’ia tërheqin njohjet Kosovës

Arsyetohet Daçiq: Perëndimi s’po i lë shtetet t’ia tërheqin njohjet Kosovës