5 raste të reja me Covid-19, raportohet nga Wuhan

11.05.2020 16:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
5 raste të reja me Covid-19, raportohet nga Wuhan

Raste të reja me koronavirus u raportuan të hënën në Wuhan të Kinës. Rasti i parë qysh më 3 prill, ndërsa sot janë konfirmuar edhe pesë raste të tjera.

Sipas autoriteteve atje, të gjithë të infektuarit e rinj janë identifikuar në të njëjtin kompleks banesor.

“Duhet ta parandalojmë rrezikun e rikthimit të sëmundjes”, tha Autoriteti Shëndetësor i Wuhanit.

Të gjitha rastet e fundit janë klasifikuar më herët si asimptomatike – domethënë, ato kanë testuar pozitive për virusin, por nuk kanë shfaqur shenja klinike, të tilla si kollë apo temperaturë.

Këta njerëz mund ta përhapin virusin pavarësisht se nuk janë të sëmurë, por Kina nuk i numëron rastet asimptomatike në numrin zyrtar të të infektuarve të konfirmuar, deri sa të tregojnë simptoma.

Qindra raste asimptomatike janë duke u monitoruar nga autoritetet shëndetësore në Vuhan.

Kina i ka lehtësuar masat e izolimit në javët e fundit, pasi numri i rasteve të reja ka rënë.

Në gjithë Kinën, mbi 84,000 njerëz janë infektuar me koronavirus dhe mbi 4,600 kanë vdekur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


5 raste të reja me Covid-19, raportohet nga Wuhan

5 raste të reja me Covid-19, raportohet nga Wuhan

Obadoviq, shefi i opozitë vazhdon grevën e urisë para shkallëve të Kuvendit të Serbisë

Obadoviq, shefi i opozitë vazhdon grevën e urisë para shkallëve të Kuvendit të Serbisë

Data e zgjedhjeve kthen debatin për përgjimet

Data e zgjedhjeve kthen debatin për përgjimet

​Gucati: Duhet të reagojnë edhe ndërkombëtarët për filmin “Linja Ballkanike”

​Gucati: Duhet të reagojnë edhe ndërkombëtarët për filmin “Linja Ballkanike”

Shpend Ahmeti jep detajet: “Trafiku Urban” nis punën më 18 maj

Shpend Ahmeti jep detajet: “Trafiku Urban” nis punën më 18 maj

Kryetari i PD’së: Rama dhe Qeveria e keqmenaxhoj krizën e shkaktuar nga koronavirus

Kryetari i PD’së: Rama dhe Qeveria e keqmenaxhoj krizën e shkaktuar nga koronavirus

Gjeneva, në qytetin e milionerëve kolona kilometërshe e njerëzve duke pritur të marrin ushqim falas

Gjeneva, në qytetin e milionerëve kolona kilometërshe e njerëzve duke pritur të marrin ushqim falas

BE ka dërguar maska mbrojtëse në Maqedoni

BE ka dërguar maska mbrojtëse në Maqedoni

Në spitalin privat në Prishtinë, dy infermiere e një punonjës kuzhine janë infektuar me Covid 19

Në spitalin privat në Prishtinë, dy infermiere e një punonjës kuzhine janë infektuar me Covid 19

Kryetari i AAK’së: Ndihmë për bizneset e vogla e të mesme, ndryshe rënia ekonomike mund të jetë fatale

Kryetari i AAK’së: Ndihmë për bizneset e vogla e të mesme, ndryshe rënia ekonomike mund të jetë fatale

Haradinaj kritikon mbylljen e kufirit Kosovë-Shqipëri: Masat e dy qeveria prej panikut

Haradinaj kritikon mbylljen e kufirit Kosovë-Shqipëri: Masat e dy qeveria prej panikut

Besnik Bislimi njoftoi për ulje të papunësisë, por Ministria që ai drejton kishte parashikuar krejt diçka tjetër

Besnik Bislimi njoftoi për ulje të papunësisë, por Ministria që ai drejton kishte parashikuar krejt diçka tjetër

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Loci: Rasti që doli mbrëmë pozitiv nuk është rast i ri, por ri-testim

Loci: Rasti që doli mbrëmë pozitiv nuk është rast i ri, por ri-testim

Ramadani: Masat kanë për qëllim shpëtimin e jetëve, të padrejta u duken atyre që s’shohin përtej hundës!

Ramadani: Masat kanë për qëllim shpëtimin e jetëve, të padrejta u duken atyre që s’shohin përtej hundës!

Kurti: Nga sot jam në vetizolim në banesë gjersa të dalin rezultatet e testimit për zyrtarin nga MIE

Kurti: Nga sot jam në vetizolim në banesë gjersa të dalin rezultatet e testimit për zyrtarin nga MIE