5 mënyra për të larguar lidhjet toksike

21.12.2020 00:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
5 mënyra për të larguar lidhjet toksike

Nëse dyshoni se keni një mik, anëtar të familjes ose partner toksik, është e mundur që të jetë vërtet kështu. Bota është plot me njerëz të tillë dhe një nga shenjat kryesore se dikush është toksik është se ata nuk tregojnë ndjeshmëri dhe ndiejnë se kanë të drejtë në jetën tënde. Nëse nuk mbroni veten në kohë, kjo do të ketë një ndikim negativ në jetën tuaj.

Përfitoni nga pushimet dhe hyrja në Vitin e Ri për të hequr qafesh lidhjet toksike në jetën tuaj:

Me qetësi i thoni se është e papranueshme

Kur dikush është toksik, nuk ia vlen të jesh i durueshëm dhe të presësh që të kalojë. Në vend të kësaj, merrni frymë thellë dhe i thoni me qetësi dhe pa inat se sjellja e tij nuk është e pranueshme për ju. Kështu që ju ia lini atij personi të vendosë nëse do të vazhdojë të jetë negativ (ka shumë të ngjarë) ose të ndryshojë qëndrimin e tij.

Mos merrni përgjegjësi për veprimet e të tjerëve

Mos u bë mbrojtës i njerëzve toksikë në jetën tënde. Sigurisht që nuk do të kalojë pa u vënë re, por nuk ka kuptim të gjesh justifikime për sjelljen e njerëzve të tjerë.

Jini optimist dhe pozitiv ndaj tyre

Nëse keni njerëz helmues, negativë në hapësirën tuaj dhe nuk mund t’i shmangni, për shembull në vendin e punës, përpiquni t’i luftoni me një qëndrim dhe sjellje pozitive. Tregojuni atyre se bota është e mbushur me dashuri dhe se ka njerëz që do të ishin të lumtur t’i ndihmonin, por jo kur ata mbjellin helm rreth tyre.

Pastro mendjen

Njerëzit negativë mund t’ju lodhin vërtet, edhe kur kaloni pak kohë me ta. Kështu që ju duhet t’i siguroni vetes kohë për të rinovuar energjinë tuaj. Konsideroni të bëni palestër ose të ngisni një biçikletë. Pastroni mendjen dhe hiqni dorë nga çdo negativitet.

Ndihmojini ose lërini

Nëse keni njerëz toksikë në jetën tuaj, vetëm dy zgjidhje janë të mira, ose ndihmojini ata ose lini ata. Nuk është një zgjedhje e lehtë, por është një zgjidhje për të mos u bërë si ata.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


5 mënyra për të larguar lidhjet toksike

5 mënyra për të larguar lidhjet toksike

Asnjëherë mos i dërgoni këto 15 gjëra me mesazh me tekst ose email

Asnjëherë mos i dërgoni këto 15 gjëra me mesazh me tekst ose email

Mësohet arsyeja pse Gattuso po paraqitet me njërin sy të mbyllur në ndeshjet e Napolit

Mësohet arsyeja pse Gattuso po paraqitet me njërin sy të mbyllur në ndeshjet e Napolit

Hendboll, Prishtina eliminohet nga Kupa Evropiane

Hendboll, Prishtina eliminohet nga Kupa Evropiane

Tjetër çmim i madh për Cristiano Ronaldon

Tjetër çmim i madh për Cristiano Ronaldon

Mediumi spanjoll i bën analize Kosovës, nga Muriqi, Rashica e deri te refuzimi i Adnan Januzajt

Mediumi spanjoll i bën analize Kosovës, nga Muriqi, Rashica e deri te refuzimi i Adnan Januzajt

Tjetër humbje në Premier Ligë për Tottenhamin

Tjetër humbje në Premier Ligë për Tottenhamin

Zbulohet letra e Maradonas: Ja çfarë duhet të bëni me trupin tim pas vdekjes

Zbulohet letra e Maradonas: Ja çfarë duhet të bëni me trupin tim pas vdekjes

Pirlo: Ky është Juventusi që dua

Pirlo: Ky është Juventusi që dua

Juventusi fiton me lehtësi ndaj Parmas, shkëlqen Ronaldo

Juventusi fiton me lehtësi ndaj Parmas, shkëlqen Ronaldo

​A është humbur lufta për titull? Koeman përgjigjet pas barazimit me Valencian

​A është humbur lufta për titull? Koeman përgjigjet pas barazimit me Valencian

Jurgen Klopp futet në historinë e Liverpoolit

Jurgen Klopp futet në historinë e Liverpoolit

Humbja e thellë nga Gjilani, ky është reagimi i FC Ballkanit

Humbja e thellë nga Gjilani, ky është reagimi i FC Ballkanit

​FboxK organizon Kampionatin Individual të Kosovës në boks

​FboxK organizon Kampionatin Individual të Kosovës në boks

​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

Wolverhampton pas Divock Origit

Wolverhampton pas Divock Origit