5 gjëra që liderët mund t’i bëjnë për ta promovuar transparencën në punë

27.07.2020 09:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
5 gjëra që liderët mund t’i bëjnë për ta promovuar transparencën në punë

Transparenca në vendin e punës është një prej faktorëve që çon drejt suksesit të një kompanie. Transparenca në punë krijon një mjedis pozitiv, ku punëtorët janë të hapur, të sigurtë dhe kanë besim tek njeri tjetri.

Për ta promovuar transparencën në vendin e punës, liderët e mirë bëjnë 5 gjëra të cilat ju sjellim në vijim të këtij artikulli.

1. E bëjnë transparencën pjesë të politikave të kompanisë

Për të qenë transparent, hapi i parë që një lider i mirë duhet të ndërmarrë është të bëjë transparencën pjesë të politikave të kompanisë. Një hap i tillë tregon se sa i vlerëson dhe kujdeset një udhëheqës për punëtorët e tij.

Nëse nuk mund ta zbatoni transparencën në shkallë të gjerë brenda një ndërmarrje, mund të ndërmerrni hapa për ta zbatuar atë brenda ekipit tuaj. Konsideroni mbajtjen e ndonjë punëtorie ose takimi ku bashkë me ekipin mund të flisni se çka është transparenca, rëndësia e saj dhe se si duhet të aplikohet në punë.

2. Përballen me situata të vështira

Situatat e vështira janë të paevitueshme në vende të punës dhe liderët e mirë përballen me to. Pavarësisht situatave me të cilat duhet të përballeni, qoftë thashetheme, konflikte apo probleme tjera, transparenca është një formë e mirë për t’i shuar problemet e tilla. Një udhëheqës i mirë është i hapur me punëtorët, kësisoj punëtorët kanë vullnetin të ndajnë çdo pyetje apo shqetësim me të.

3. Japin qasje në informacione

Brenda organizatave apo kompanive të ndryshme shpeshherë ka shumë informacione që nuk janë të disponueshme për të gjithë punëtorët. Këto informacione në të shumtën e rasteve nuk bëhen publike për shkak të ndjeshmërisë së tyre apo edhe arsyeve tjera. Sidoqoftë, mund të ketë edhe shumë informacione të tjera të cilat realisht mund të ndahen me punëtorët por nuk ndahen.Në mënyrë që ju si udhëheqës të jeni transparent, duhet të keni parasysh që duhet të jepni më shumë informacione për punonjësit dhe t’ju siguroni qasje në to.

4. Mbajnë takime me punëtorët

Liderët e mirë konsiderojnë mbajtjen e takimeve me punëtorë, që ata të kenë mundësinë të parashtrojnë pyetje lidhur me çështje të ndryshme brenda kompanisë. Nëse jeni udhëheqës në një organizatë apo kompani më të madhe, këto lloj takimesh mund të jenë veçanërisht të rëndësishme pasi që punonjësit ndoshta e kanë nevojën të takohen dhe bisedojnë me ju.

5. Përfshijnë punëtorët në vendimmarrje

Përfshirjen e punëtorëve në vendimmarrje mund ta bëni në mënyra të ndryshme. Ju mund ta bëni këtë duke zhvilluar seminare apo seanca ku shprehen ide për të marrë vendime bashkërisht. Një qasje e tillë rreth vendimmarrjes jo vetëm që ju bën më transparent si udhëheqës, por gjithashtu mund t’ju ndihmojë të merrni vendime më të mira për organizatën/kompaninë tuaj./AkademiPune/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


5 gjëra që liderët mund t’i bëjnë për ta promovuar transparencën në punë

5 gjëra që liderët mund t’i bëjnë për ta promovuar transparencën në punë

Ronaldo arrin rekordin historik, askush nuk ia kishte dal që nga sezoni 1933/34

Ronaldo arrin rekordin historik, askush nuk ia kishte dal që nga sezoni 1933/34

Ramos dhe Pilar Rubio sjellin në jetë fëmijën e katërt

Ramos dhe Pilar Rubio sjellin në jetë fëmijën e katërt

​Kanye West i kërkon falje publike Kim Kardashian

​Kanye West i kërkon falje publike Kim Kardashian

Roma fiton me një penallti në fund, Immobile +4 nga Ronaldo

Roma fiton me një penallti në fund, Immobile +4 nga Ronaldo

​Vdes ylli i filmit “Gone with the Wind”

​Vdes ylli i filmit “Gone with the Wind”

Ledri Vula flet për shtatzëninë e Sarës dhe gjininë e bebes – (Video)

Ledri Vula flet për shtatzëninë e Sarës dhe gjininë e bebes – (Video)

Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

Reagon presidenti i Barcelonës, pas lajmeve se Messi po i bashkohet Interit

Reagon presidenti i Barcelonës, pas lajmeve se Messi po i bashkohet Interit

Interi thyen rekordin negativ kundër Genoas, ngrihet në pozitën e dytë

Interi thyen rekordin negativ kundër Genoas, ngrihet në pozitën e dytë

Figo: Pse Real Madridi ka fituar edhe pa Ronaldon, ky është më i miri në ekip

Figo: Pse Real Madridi ka fituar edhe pa Ronaldon, ky është më i miri në ekip

IHMK: Moti për ditën e nesërme

IHMK: Moti për ditën e nesërme

Pas dy barazimeve, Interi synon t’u kthehet fitoreve kundër Genoas – formacionet

Pas dy barazimeve, Interi synon t’u kthehet fitoreve kundër Genoas – formacionet

“Më vjen keq për Mbappen”

“Më vjen keq për Mbappen”

“Milani është rritur fal Ibrahimovicit!”

“Milani është rritur fal Ibrahimovicit!”

Regjisori që përqesh ShBA-të, tani bën film me trillime ruso-serbe

Regjisori që përqesh ShBA-të, tani bën film me trillime ruso-serbe