49 importe nga Serbia e Bosnja, 140 mijë euro taksë e paguar

06.12.2018 15:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
49 importe nga Serbia e Bosnja, 140 mijë euro taksë e paguar

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksë 100 për qind ndaj produkteve me prejardhje nga Serbia e Bosnja, ka ulur dukshëm importin nga këto dy vende.
I njëjti vendim ka shkaktuar reagime të mëdha në Serbi dhe tek vetë zyrtarët e Bashkimit Evropian, shkruan lajmi.net.

Të njëjti kërkuan që vendimi në fjalë të tërhiqet menjëherë prapa, dhe se taksa është në kundërshtim me marrëveshjen e CEFTA-s.

Mirëpo, edhe pas vendimit të Qeverisë Haradinaj, disa biznese kanë paguar taksën e vënë.

Zëdhënësi i Doganave të Kosovës, Adriatik Stavileci, për lajmi.net ka thënë se që nga vendosja e taksës, nga Serbia në Kosovë janë regjistruar 38 importe.

Ndërkaq, nga Bosnja janë shënuar 11 të tilla.

Stavileci thotë se importet kanë qenë kryesisht me lëndë të parë për prodhim dhe me vlera të ulëta, në total 140 mijë euro.

“Deri tani sipas informatave nga sistemi ynë, kemi pasur rreth 38 importe nga Serbia dhe 11 nga Bosnja”, ka thënë Stavileci.

“Kryesisht kanë qenë me lëndë të parë për prodhim me vlera te ulëta, pra vlere e tyre ka qenë në total rreth 140.000 mije euro derisa po aq kanë paguar edhe masë mbrojtëse si dhe TVSH-në”, është bërë e ditur nga Stavileci.

Në ndërkohë, Qeveria e Kosovës po tregohet stoike në vendimin e saj për taksën.

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës së komisionerit për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn në Prishtinë, ka thënë se vendimi për taksën do të qëndrojë dhe se i njëjti është legjitim.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

Komandanti i KFOR-it Gjenaral  Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

Komandanti i KFOR-it Gjenaral Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Shkup: Dënohen me 211 vjet burgim të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Shkup: Dënohen me 211 vjet burgim të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Pesë vjet burg për personin që pranoi se ka ndihmuar grabitësin në Istog, ku u vra polici Izet Demaj

Pesë vjet burg për personin që pranoi se ka ndihmuar grabitësin në Istog, ku u vra polici Izet Demaj

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re