Kurti: Pozicioni im s’ka ndryshuar, s’mund ta ndryshojmë Kushtetutën për bashkim kombëtar

04.03.2021 18:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti: Pozicioni im s’ka ndryshuar, s’mund ta ndryshojmë Kushtetutën për bashkim kombëtar

“Unë nuk mund ta bëj dialogun me Serbinë prioritetin e parë të Qeverisë së re”, tha Albin Kurti për mediumin serb në Kosovë, “Kosova Online” gjatë një vizite në Gjirokastër, si pjesë e fushatës elektorale të partisë së tij në Shqipëri për zgjedhjet e 25 prillit, duke shtuar se për sa kohë që Lista Serbe ka 10 vende në parlament, Kosova nuk do të jetë në gjendje ta ndryshojë kushtetutën për t’u bashkuar një ditë me Shqipërinë, transmeton Gazeta Express.

Kur u pyet nga korrespondenti i “Kosovo Online” nëse pozicioni i tij në lidhje me dialogun me Serbinë ndryshoi pas takimit me emisarin e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, Kurti u përgjigj:

Lexo Edhe:
Një polic plagos dy qytetarë në Dragash
“Sa i përket dialogut me Serbinë, rëndësia e këtij dialogu është në vendin e gjashtë ose të shtatë në opinionin publik. Unë thashë se po bëj një kompromis për ta sjellë atë në vendin e katërt. Por nuk mund ta bëj atë prioritetin e parë, sepse qytetarëve nuk u pëlqen, dhe pozicioni im nuk ka ndryshuar as pas takimit me Lajçak, kështu që dy prioritetet e para janë ende punësimi dhe drejtësia, prioritet është pandemia, dhe pas kësaj mund të ketë një dialog me Serbinë, i cili përndryshe duhet të jetë i përgatitur mirë dhe parimor. Në dialogun e deritanishëm, Kosova ka qenë më shumë temë sesa faktor. Në Qeverinë tonë, në dialogun me Serbinë, Kosova po bëhet faktor”, tha Kurti.

Kurti ka thënë se ka marrë besimin e qytetarëve edhe për faktin se ka marrë përsipër edhe detyrimin për t’u përkushtuar ndaj ligjit për referendume.

“Në Kosovë, ne kemi mungesë të ligjit për referendume. Një nga detyrimet që kemi marrë përsipër në fushatën zgjedhore është se ne jemi përkushtuar ndaj ligjit për referendume. Por ligji për referendume nuk është i mjaftueshëm. Fatkeqësisht, kur Kushtetuta e Kosovës ishte miratuar në qershor 2008, neni 1.3 thotë se ne nuk kemi të drejtë të bashkohemi me një shtet tjetër, ne duhet ta ndryshojmë atë një ditë, por nuk bëhet shpejt dhe lehtë, sepse na duhen edhe votat e dy të tretave të pakicave në Kuvend”, tha ai.

“Në Kuvendin e Kosovës, 10 vende kontrollohen nga Lista Serbe, gjë që tregon se ne nuk mund ta ndryshojmë Kushtetutën. Ne duam të ndryshojmë Kushtetutën një ditë, por duhet të respektojmë atë që është e vlefshme. Unë besoj se është e mundur të ndryshohet, që do të thotë se serbët në Kosovë nuk e mbështesin atë sepse ata e kanë prapa Beogradin dhe strukturat e tyre paralele në Kosovë. Ata duhet të kenë organizimin e duhur, por edhe lirinë për ta shprehur vullnetin dhe interesin e tyre. Prandaj, ndikimi që Serbia ka në Kosovë shprehet me presionin ndaj serbëve që ata të mos jenë të integruar në Kosovë dhe të kenë mundësinë për ta përmirësuar më tej Kushtetutën e Kosovës”, shtoi Kurti.

Ai tha se nuk duan referendum dhe bashkim në dëm të dikujt, ndërsa shtoi se atë nuk e dëshirojnë as me konflikte.

“Ne nuk duam bashkim, referendum ose ndryshim të Kushtetutës në dëm të dikujt tjetër, por për interesat tona në mënyrë paqësore dhe demokratike, jo me konflikte, por natyrisht që gjithmonë kritikojmë dhe kundërshtojmë të gjitha kontradiktat që ekzistojnë në një dokument të tillë si Kushtetuta dhe ndonjëherë edhe në ligje”, tha Kurti. /Express/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një polic plagos dy qytetarë në Dragash

Një polic plagos dy qytetarë në Dragash

Koronavirusi në Shqipëri, 20 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri, 20 viktima në 24 orët e fundit

Kurti: Pozicioni im s’ka ndryshuar, s’mund ta ndryshojmë Kushtetutën për bashkim kombëtar

Kurti: Pozicioni im s’ka ndryshuar, s’mund ta ndryshojmë Kushtetutën për bashkim kombëtar

Rrëzohet helikopteri në Turqi, të paktën 9 ushtarë të vdekur

Rrëzohet helikopteri në Turqi, të paktën 9 ushtarë të vdekur

​Komisioni i Jashtëm i PE miraton rezolutën për Shqipërinë

​Komisioni i Jashtëm i PE miraton rezolutën për Shqipërinë

Besimi ndaj Qeverisë Zaev zhbllokon kuvendin

Besimi ndaj Qeverisë Zaev zhbllokon kuvendin

Grenell: Ndërkombëtarët nuk kanë investuar në Kosovë që Kurti të vijë e ta shpërbëjë atë

Grenell: Ndërkombëtarët nuk kanë investuar në Kosovë që Kurti të vijë e ta shpërbëjë atë

Mustafa thotë se nuk i komenton fitoret individuale kur pyetet për numrin e votave që ka marrë Vjosa Osmani

Mustafa thotë se nuk i komenton fitoret individuale kur pyetet për numrin e votave që ka marrë Vjosa Osmani

Paralajmërimi i Interpolit: Vaksinat false që kemi sekuestruar deri tani janë “vetëm maja e ajsbergut”

Paralajmërimi i Interpolit: Vaksinat false që kemi sekuestruar deri tani janë “vetëm maja e ajsbergut”

“Infodemia” dëmton suksesin e hershëm të vaksinimit në Serbi

“Infodemia” dëmton suksesin e hershëm të vaksinimit në Serbi

Në këto komuna do të ketë ndërprerje të rrymës

Në këto komuna do të ketë ndërprerje të rrymës

Sekuestrohet një armë zjarri dhe municion në Prishtinë

Sekuestrohet një armë zjarri dhe municion në Prishtinë

Inspektorët aksion nëpër mishtoret e Prizrenit, konfiskohen 765 kilogramë mish

Inspektorët aksion nëpër mishtoret e Prizrenit, konfiskohen 765 kilogramë mish

Kryeministri grek: Jemi në fillimin e fundit të pandemisë

Kryeministri grek: Jemi në fillimin e fundit të pandemisë

Nënë e bijë mohojnë se e kanë kryer bashkë vrasjen që ndodhi në vitin 2018 në Malishevë

Nënë e bijë mohojnë se e kanë kryer bashkë vrasjen që ndodhi në vitin 2018 në Malishevë

Temperaturat do të shënojnë ulje, moti për dy ditë

Temperaturat do të shënojnë ulje, moti për dy ditë