42 mijë aplikacione nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 6 tetorit

16.09.2019 15:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
42 mijë aplikacione nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 6 tetorit

42 mijë aplikacione për të votuar nga diaspora ka pranuar Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ).

Por numri i saktë i atyre që kanë të drejtë vote do të dihet pas shqyrtimit të aplikacioneve.

Kryeshefi ekzekutiv i Sekretariatit të KQZ-së, Enis Halimi, ka njoftuar se 42 mijë qytetarë kanë aplikuar përmes postës dhe shërbimeve tjera të votuesve.

Halimi bëri te ditur se 5 mijë aplikues janë nga posta dhe 5 900 aplikues përmes kërkesave të shërbimeve të KQZ-së.

“Sistemi i ynë i ka nxjerr 42 mijë aplikime jashtë vendit dhe pastaj procedohen një nga një. Përmes postës numri është rreth 5 mijë”.

“Periudha e shërbimit të votuesve kemi pasur 5900 kërkesa në dy mënyra elektronike dhe përmes lajmërimit në zyrat tona. Procesi është duke u zhvilluar, nuk kemi numër te saktë, por do të bëjmë kontrolle për çfarëdo gabime”, tha Halimi.

“Ne kemi pasur përvoja në të kaluarën dhe instancat e tjera që merren pas zgjedhjes, nuk e kanë sensin për ta perceptuar situatën. Punët e zgjedhjeve janë të jashtëzakonshme, ndodhë vetëm një herë dhe jemi në hall për të perceptua si duhet mesazhi, për arsye se ata nuk i din afatet e punën tonë”, tha Halimi.

Me 18 shtator fillon periudha kur diaspora do të votojë për zgjedhjet e 6 tetorit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


42 mijë aplikacione nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 6 tetorit

42 mijë aplikacione nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 6 tetorit

Kurz: Austria do ta mbështesë çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, edhe korrigjimin e kufijve

Kurz: Austria do ta mbështesë çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, edhe korrigjimin e kufijve

Prokuroria ngriti 63 aktakuza për 24 orë

Prokuroria ngriti 63 aktakuza për 24 orë

Kosova dhe Maqedonia synojnë thellimin e bashkëpunimit në fushën e mjedisit

Kosova dhe Maqedonia synojnë thellimin e bashkëpunimit në fushën e mjedisit

Reçica ka një lajm të mirë për të gjithë të larguarit me dhunë nga regjimi serb në vitet e 90-ta

Reçica ka një lajm të mirë për të gjithë të larguarit me dhunë nga regjimi serb në vitet e 90-ta

Meta: BE le të na vendosë kushte për negociatat

Meta: BE le të na vendosë kushte për negociatat

Veseli: Fitoren në luftën kundër korrupsionit do e arrijmë duke forcuar pjesëmarrjen e qytetarëve

Veseli: Fitoren në luftën kundër korrupsionit do e arrijmë duke forcuar pjesëmarrjen e qytetarëve

Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

Enver Sekiraqa dënohet me 30 vjet burg për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës

Enver Sekiraqa dënohet me 30 vjet burg për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës

Maqedonia e Veriut gati për një valë të re migrantësh

Maqedonia e Veriut gati për një valë të re migrantësh

Veseli: Do të përshpejtoj legalizimin e ndërtesave pa leje, por jo edhe për pronat e të fortëve

Veseli: Do të përshpejtoj legalizimin e ndërtesave pa leje, por jo edhe për pronat e të fortëve

Berisha: Ambasadorët që kanë shkelur Kushtetutën do të largohen nga detyra

Berisha: Ambasadorët që kanë shkelur Kushtetutën do të largohen nga detyra

Mbi 1700 aplikime për legalizimin e armëve deri më tani

Mbi 1700 aplikime për legalizimin e armëve deri më tani

Limaj: Haga ka qenë çmim për të cilin e kam ditur se duhet të paguhet

Limaj: Haga ka qenë çmim për të cilin e kam ditur se duhet të paguhet

Dështojnë reformat në skemat sociale

Dështojnë reformat në skemat sociale

Migjen Kelmendi kujton 2007-ën, vitin kur ishte nderuar me çmimin “Press Freedom Award” në Vjenë

Migjen Kelmendi kujton 2007-ën, vitin kur ishte nderuar me çmimin “Press Freedom Award” në Vjenë