Anketa e Këshillit të Investimeve, 49.9% e bizneseve të mbyllura

15.04.2020 15:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Anketa e Këshillit të Investimeve, 49.9% e bizneseve të mbyllura

Këshilli Investimeve në Shqipëri, një organizëm këshillues ku ulet ministria e Ekonomisë dhe Financave bashkë me drejtuesit e shoqatave të bizneseve ka prodhuar një anketë të titulluar “Covid-19 mbi bizneset” ku vlerësohet impakti pandemisë në biznesin shqiptarë.

Gazetari i Top Channel Muhamed Veliu, ka siguruar një kopje të kësaj ankete, nga ku 46% e të anketuarve janë biznese me të ardhura vjetore mbi 14 milion lekë ndërsa 82% e të anketuarve janë nga sektori i shërbimeve. Të pyetur se “si e vlerësoni ndikimin e Covid 19 në aktivitetin tuaj”, të ankektuarit kanë prodhuar këto të dhëna.

“73 % e të anketuarve janë shprehur se situata me Covid-19 do të ketë një ndikim shumë negativ në aktivitetin e tyre. 26 % thonë se ndikimi do të jetë negativ dhe vetëm 1% beson se nuk do të ketë ndikim. Ndërsa 69% e biznesit ekspertues mendojnë se impakti do të jetë shumë negativ“.

Anketa përcjell të dhëna shqetësuese pësa i përket mbylljes së bizneseve.

“49,9 përqind e të anketuarve pohojnë se e kanë mbyllur totalisht biznesin. 42.5 përqind pjesërisht dhe vetëm 7.6 përqind nuk e kanë mbyllur ende. Nga bizneset e mbyllura 90 përqind i përket sektorit të shërbimeve”.

Këshilli Investimeve në Shqipëri përmes kësaj ankete ka zbuluar këto të dhëna përsa i përket xhiros së bizneseve.

“83 përqind e bizneseve të anketuara presin ulje të të ardhurave vjetore më shumë se 20 përqind dhe vetëm 2 përqind e tyre mendojnë se Covid-19 nuk do të ndikojë tek të ardhurat vjetore”

Të anketuarit janë pyetur edhe për masat që do të ndërmarrin për vijimin e biznesit të tyre.

“38 % e bizneseve thonë se do të përdorin të ardhurat nga periudha e mëparshme, 31 % duke ulur kostot, larguar punonjësit dhe ulje të prodhimit. 20 % do të marrin kredi bankare. Sektori i bujqësisë 43 % mendon të përdorë kredi bankare, industria 40 % mendojnë po ashtu për kredi bankare, ndërtimi 53% dhe shërbimet 40% do të ulin kostot”.

Një e dhënë interesante në këtë anketë lidhet edhe me kohëzgjatjen e efekteve negative të Covid-19 në biznesin shqiptar.

“37 % e bizneseve të anketuar mendojnë se efektet e Covid-19 në aktivitetin e tyre do të zgjasin deri në 1 vit dhe vetëm 3 % mendojnë se ato do të zgjasin më shumë se dy vjet”.

Por si janë pritur nga biznesi dy paketat e ndihmës ekonomike, vënë në dispozicion të biznesit nga qeveria dhe impakti pozitiv që do të sjellin?

“19% e të anketuarve mendojnë se këto masa do të ndikojnë pozitivisht në biznesin e vogël. 18% vlerësojnë ndihmën për të vet-punësuarit, 17 % e shohin pozitivisht shtyrjen e afatit të kësteve të kredive. 14% vlerësojnë po ashtu garancinë sovrane për kompanitë që kanë vështirësi për të paguar pagat”./TCH/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë