41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

30.05.2020 17:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

65.9 për qind e të të anketuarve nga UNDP-ja kanë thënë se pandemia e koronavirusit ka pasur ndikim negativ në mirëqenien e tyre ekonomike. Si strategji për të përballuar ndikimin e koronavirusit, 41 për qind e tyre kanë thënë se kanë zvogëluar konsumin e 15 për qind se kanë marrë para borxh.

40.7 për qind e qytetarëve të anketuar nga UNDP-ja, në një anketë të fundit, kanë thënë se pandemia ka pasur ndikim në shëndetin fizik, e 59 për qind se ka ndikuar negativisht në shëndetin mendor.

Sipas anketës, mirëqenia ekonomike e grave (68.4%) u prek më shumë se ajo e burrave (63.6%). Gratë u prekën më shumë sa i përket shëndetit mendor me 60.9%, për dallim nga burrat prej të cilëve 57 për qind thanë se pandemia ka pasur ndikim negativ në shëndetin mendor të tyre. Ndikimi negativ i COVID-19 ka qenë në shkallë rreth 40 për qind për të dy gjinitë në aspektin e shëndetit fizik.

Si strategji kryesore për të përballuar pandeminë ishte zvogëlimi i konsumit (41%) e borxhi (15.3%). Ndërsa 14.1 për qind e të anketuarve kanë thënë se vazhduan të punonin për të përballuar këtë problem. Të dhënat e zbërthyera sipas gjinisë s’kanë treguar dallime të mëdha lidhur me strategjitë e përdorura për të përballuar ndikimin e koronavirusit.

Image
Sa i përket anketimit në bazë të komunitetit, sipas anketës, komuniteti serb ka dalë me përqindjen më të lartë të atyre që kanë vazhduar të shkonin në punë gjatë krizës, me 24.8 për qind të të anketuarve serbë që kanë thënë se kanë vazhduar punën. 13.4 për qind e shqiptarëve të Kosovës vazhduan të punonin gjatë kësaj periudhe, ndërsa përqindja për komunitetet tjera ishte 15.5 për qind.

Në këtë matje të Pulsit Publik, të anketuarit kanë treguar se burimi kryesor i informacionit lidhur me koronavirusin ishin programet në TV dhe radio me rreth 40 për qind, pasuar nga portalet me 25 e rrjetet sociale me 23 për qind.

78 për qind e të anketuarve u deklaruan të kënaqur me reagimin e institucioneve publike ndaj krizës së shkaktuar. 81.1 për qind e shqiptarëve të Kosovës dhe 77 për qind e pjesëtarëve të komuniteteve tjera u ndanë të kënaqur, por ndryshe kanë deklaruar nga komuniteti serb nga i cili komunitet vetëm 26.2 për qind ishin të kënaqur me masat e institucioneve të Kosovës.

Këto gjetje janë paraqitur në bazë të një ankete të UNDP-së, mbështetur nga USAID-i, me 1305 qytetarë të Kosovës mbi moshën 18-vjeçare.

Rastet e para me koronavirus në Kosovë u regjistruan më 13 mars. Deri tash janë regjistruar 1064 persona të infektuar, prej të cilëve 829 janë shëruar e 30 kanë vdekur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar