Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

19.01.2020 23:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Të gjithë kemi dëgjuar shprehjen “grua e lumtur, jetë e lumtur” por një studim i ri ka gjetur “gruaja kontrolluese, jeta më e shëndetshme” si e vërtetë.

Studimet e mëparshme kanë treguar se bashkëshortët mund të ndikojnë në shëndetin dhe jetëgjatësinë e njëri-tjetrit. Sidoqoftë, ky studim ndriçon arsyen se përse duhet të vlerësohen gratë.

5
 
 
Rezulton se kur burrat janë martuar në mënyrë jo të lumtur, ata kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të diabetit/ Por edhe nëse e zhvillojnë atë, ata kanë një shans më të lartë për trajtim të suksesshëm, falë grave të tyre.
 
5
 
 
Hui Liu, studiuesi kryesor, tha se kjo mund të jetë për shkak të faktit se disa gra monitorojnë vazhdimisht shëndetin e burrave të tyre, veçanërisht nëse burrat janë me shëndet të dobët ose kanë sëmundje si diabeti që kërkojnë monitorim të shpeshtë.

5

Hulumtimi, i cili ka analizuar rezultatet e sondazhit nga 1,228 persona të martuar, të moshës 57 deri në 85 vjeç, sfidojnë supozimin se një martesë e pakënaqur është e barabartë me shëndetin e keq dhe kështu një jetë më të shkurtër.

I njëjti studim sugjeroi që e kundërta është e vërtetë për gratë. Një martesë e mirë do të thoshte një rrezik më të ulët për të qenë diabetik 5 vjet më vonë. Gratë mund të jenë më të ndjeshme se burrat ndaj cilësisë së një marrëdhënie dhe kështu ka më shumë të ngjarë të përjetojnë një ngritje shëndetësore nga një marrëdhënie me cilësi të mirë, thanë studiuesit.

U vërejt se kontrolli i tepërt mund të krijojë stres të jashtëzakonshëm për bashkëshortët. Shumë studime kanë treguar që martesat e pakënaqura mund të jenë të këqija për trupin, zemrën dhe mendjen./tch/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali