Pakënaqësitë rreth Ligjit për paga ngjallin reagime edhe te krerët politikë

13.12.2019 19:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pakënaqësitë rreth Ligjit për paga ngjallin reagime edhe te krerët politikë

Me nisjen e veprimeve sindikale pas pezullimit të Ligjit për Pagat, nga politika kanë ardhur një varg reagimesh.

Duke e mbrojtur ligjin, kryeministrin në detyrë, Ramush Haradinaj, e ka konsideruar atë në përputhje me kushtetutën.

Ai ka thënë se i kupton shqetësimet e ngritura, por shpreson në një vendim më të shpejtë të Kushtetueses për të, raporton KTV.

Por, ngjashëm për ligjin nuk mendon edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe mandatari për formimin e qeverisë së ardhshme, Albin Kurti.

Sipas tij, pasi Kushtetuesja të nxjerrë vendimin, do t’i adresojnë gjetjet e tij, duke nënvizuar se ndryshimet në ligjin aktual, janë të nevojshme.

Derisa deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar mjekët gjatë ditës, pas raportimeve se nuk u është ofruar kimioterapia, pacientëve të prekur me kancer.

“Në asnjë vend normal greva nuk prek rastet e jetës. Sepse greva s’mund të mundë njerëzoren. Është megjithatë një kufi. Sot, të dashur mjekë, kaluat këtë kufi”, ka shkruar mes tjerash Abdixhiku në Facebook.

Derisa KMDLNJ, duke kërkuar pezullimin e veprimeve sindikale deri në nxjerrjen e vendimit, ka kritikuar mes tjerash SBASHK-un, duke i përmendur rezultatet e testit PISA, që dolën në fillim të këtij muaji.

“SBASHK-u, në vend se të marrë përgjegjësi për rezultate katastrofale në testin e PISA-s, me grevën e paralajmëruar, në mënyrë aktive po kontribuon në degradimin e sistemit arsimor, duke legalizuar në këtë mënyrë analfabetizmin funksional,” thuhet mes tjerash në reagimin e KMDLNJ-së.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikimi për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikimi për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari