Koalicioni NISMA–AKR–PD, jo domosdoshmërisht pjesë e qeverisë së re, mendojnë analistët

16.11.2019 18:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koalicioni NISMA–AKR–PD, jo domosdoshmërisht pjesë e qeverisë së re, mendojnë analistët

Ndonëse ende nuk dihet saktë se sa do të jetë numri i deputetëve të partive politike për legjislaturën e re nga procesi i rinumërimit, rezultati nuk pritet të vë në pikëpyetje formimin e qeverisë nga partitë fituese, Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Njohësi i çështjeve politike, Arton Demhasaj, i tha Radio Kosovës se përderisa dy partitë më të mëdha bashkë me minoritetet jo-serbe arrijnë të formojnë qeverinë, nuk ka nevojë që koalicioni Nisma-AKR-PD të jetë pjesë e qeverisë.

“Domosdoshmëri këtu nuk ka, për shkak se po flasim për dy parti politike që së bashku me minoritetet jo serbe krijojnë një shumicë të nevojshme prej 67 deputetëve për të funksionuar qeveria edhe në momentin kur e ke një shumicë të tillë nuk është e domosdoshme. Nëse kish qenë mungesa e numrave nga LDK-VV dhe minoritetet jo-shumicë, atëherë kish qenë e domosdoshme të përfshihet edhe Nisma që të bëhen 61 deputetë, aq sa kërkohet për të formuar qeverinë”, ka theksuar Demhasaj.

Edhe sipas Faton Ismajlit, ligjërues në Universitetin e Prishtinës, Nisma nuk është përcaktuese për formimin e qeverisë. Megjithëkëtë sipas tij, bazuar në raportet ndërmjet krerëve të LDK-së dhe Nismës, pret që edhe kjo e fundit të jetë pjesë e qeverisë:

“Në fakt unë pres që Nisma ta ketë një ministri, po aq sa do të kenë serbët dhe minoritetet, LDK dhe VV t’i ndajnë përafërsisht barabartë pozitat qeveritare, plus unë pres që LDK nuk do të lëshojë kryetarin e Kuvendit dhe do ta synojnë pozitën e presidentit megjithëse kalkulimet janë ende të hapura. Ideja është që përmes Nismës, LDK synon ta zbehë fuqinë e Kurtit brenda koalicionit qeverisës dhe ata do të insistojnë ta bindin Kurtin që edhe Nisma të jetë pjesë e qeverisë, e cila nuk është përcaktuese. Pra, votat e Nismës apo të AKR-së nuk janë përcaktuese për këtë qeveri”, ka thënë Ismajli.

Rinumërimi, sipas KQZ-së, pritet të zgjasë dy javë, kurse formimi i qeverisë pritet tek në fillim të vitit të ardhshëm.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Basha: Fitore e qartë! Qytetarët zgjodhën ndryshimin, kam besim të plotë te numëruesit

Basha: Fitore e qartë! Qytetarët zgjodhën ndryshimin, kam besim të plotë te numëruesit

Pandemia nxiti organizimin e më shumë protestave

Pandemia nxiti organizimin e më shumë protestave

Exit Poll i SYRI TV: Fitore e madhe e PD-së në Tiranë/ Si ndahen mandatet në Shqipëri

Exit Poll i SYRI TV: Fitore e madhe e PD-së në Tiranë/ Si ndahen mandatet në Shqipëri

KQZ publikon të dhënat: Ja sa është pjesëmarrja deri në orën

KQZ publikon të dhënat: Ja sa është pjesëmarrja deri në orën

Grenell i reagon Kurtit: Ndërkombëtarët duhet të jenë dyshues ndaj motiveve tua

Grenell i reagon Kurtit: Ndërkombëtarët duhet të jenë dyshues ndaj motiveve tua

Gjinovci: Të votuarit e kosovarëve në Shqipëri është mungesë e etikës

Gjinovci: Të votuarit e kosovarëve në Shqipëri është mungesë e etikës

Ish-ministri Bajram Hasani rrëfen tmerrin e përjetuar në Tiranë: Ka mundur të na godasë vetura

Ish-ministri Bajram Hasani rrëfen tmerrin e përjetuar në Tiranë: Ka mundur të na godasë vetura

I riu që ndali veturën në Tiranë: Nuk kisha frikë për veten, por për qytetarët

I riu që ndali veturën në Tiranë: Nuk kisha frikë për veten, por për qytetarët

Ish-zv/drejtori i CIA-s për Ballkanin: Ndryshimi i kufijve është zgjidhja më e mirë

Ish-zv/drejtori i CIA-s për Ballkanin: Ndryshimi i kufijve është zgjidhja më e mirë

Çka gjeti policia në shtëpinë e të dyshuarit për vrasjen në Novosellë të Pejës

Çka gjeti policia në shtëpinë e të dyshuarit për vrasjen në Novosellë të Pejës

Edi Rama në ditën e zgjedhjeve fton qytetarët të votojnë PS-në

Edi Rama në ditën e zgjedhjeve fton qytetarët të votojnë PS-në

Voton Basha: I lumtur që u shoqërova me të rinjtë që votojnë për herë të parë, bëni të mundur të ardhmen tuaj

Voton Basha: I lumtur që u shoqërova me të rinjtë që votojnë për herë të parë, bëni të mundur të ardhmen tuaj

Shqipëria voton

Shqipëria voton

Vritet një person në Pejë, u qëllua për vdekje në prani të gruas dhe fëmijëve

Vritet një person në Pejë, u qëllua për vdekje në prani të gruas dhe fëmijëve

Afaristët kërkojnë që ndihma nga shteti të mos vonohet

Afaristët kërkojnë që ndihma nga shteti të mos vonohet

Weber: Kosova duhet ta kushtëzojë pjesëmarrjen në dialog me ndryshimin e pozicionit të Francës për vizat

Weber: Kosova duhet ta kushtëzojë pjesëmarrjen në dialog me ndryshimin e pozicionit të Francës për vizat