Krerët e LVV-së dhe LDK-së e diskutojnë edhe postin e presidentit, Thaçi ta përfundojë mandatin

03.11.2019 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krerët e LVV-së dhe LDK-së e diskutojnë edhe postin e presidentit, Thaçi ta përfundojë mandatin

Rreth një vit e gjysmë i kanë mbetur presidentit HashimThaçi, deri në përfundim të mandatit.

Pozita e Thaçit pritet të vendoset në tavolinën e bisedimeve mes liderëve të të dy partive, që morën shumicën e votave në zgjedhjet e 6 tetorit, raporton KTV.

Kjo pas përfundimit të harmonizimit të planprogramit qeverisës mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, këtë javë. Albulena Haxhiu, nga Vetëvendosje, ka bërë të ditur se pozita e të parit të shtetit nuk është biseduar mes partive deri më tani.

Ajo ka shtuar se diskutimi apo jo i kësaj pozite, u takon liderëve të të dy partive.

Vënien e emrit të presidentit në tavolinën e diskutimeve mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, Ehat Miftaraj e sheh si pjesë të demokracisë parlamentare.

Megjithatë, Miftaraj thotë se ato duhet të kenë kujdes që marrëveshja të mos lidhet me presidentin aktual.

Hashim Thaçi është zgjedhur president i vendit, në prill të vitit 2016. Mandati i tij përfundon më 2021.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Për dy muaj konfiskohen 49 vetura për Shmangie nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore

Për dy muaj konfiskohen 49 vetura për Shmangie nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore

Shqiptarit në Amsterdam i fluturojnë 50.000 euro nga valixhja, arrestohet në aeroport

Shqiptarit në Amsterdam i fluturojnë 50.000 euro nga valixhja, arrestohet në aeroport

Pezullohet nga Gjykata Kushtetuese Ligji për Paga, deri më 30 mars

Pezullohet nga Gjykata Kushtetuese Ligji për Paga, deri më 30 mars

LDK i reagon Haki Abazit, i quajti zyrtarët e saj arrogantë

LDK i reagon Haki Abazit, i quajti zyrtarët e saj arrogantë

Kë janë top 10 futbollistët më të vlefshëm në Ligën e Kampionëve

Kë janë top 10 futbollistët më të vlefshëm në Ligën e Kampionëve

I “fluturojnë” shqiptarit paratë nga çanta, nuk dha një argument bindës së si i kishte siguruara paratë

I “fluturojnë” shqiptarit paratë nga çanta, nuk dha një argument bindës së si i kishte siguruara paratë

Kërcënon Jashari: SBASHK’u grevën e së premtës në arsim e sheh si alarm të fundit

Kërcënon Jashari: SBASHK’u grevën e së premtës në arsim e sheh si alarm të fundit

E thotë BE se, Korrupsioni është ende sfidë për Kosovën

E thotë BE se, Korrupsioni është ende sfidë për Kosovën

Abazi për zyrtarët e LDK-së: Kujdes, mos e dërgoni ujë në mullirin e Prontos

Abazi për zyrtarët e LDK-së: Kujdes, mos e dërgoni ujë në mullirin e Prontos

Avdyli: Jam optimist për koalicionin ndërmjet LDK’së  me Vetëvendosjen

Avdyli: Jam optimist për koalicionin ndërmjet LDK’së me Vetëvendosjen

Kurti: S’kemi marrëveshje me LDK’në, nuk takohemi sot me Mustafën

Kurti: S’kemi marrëveshje me LDK’në, nuk takohemi sot me Mustafën