Humbja e madhe e Ahmetit – qytetarët e Prishtinës e shfaqën dëshpërimin me punën e tij

08.10.2019 20:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Humbja e madhe e Ahmetit – qytetarët e Prishtinës e shfaqën dëshpërimin me punën e tij

Banorët e kryeqytetit, të cilët Shpend Ahmeti i udhëheq tash e gjashtë vjet, duket se e kanë humbur besimin në kryetarin e tyre.

Këtë e dëshmon numri i vogël i votave që PSD-ja e Ahmetit i ka marrë në Prishtinë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, raporton KTV.

PSD-ja, që në këto zgjedhje garoi në koalicion me AAK-në, ka dalë subjekti i katërt, duke marrë vetëm 7 mijë e 633 vota apo 7.6 për qind.

Mandatin e dytë të kryetarit të Prishtinës, Ahmeti, atëherë pjesë e Vetëvendosjes, e kishte fituar me votat e 42 mijë qytetarëve.

Këtë rënie në vota të Ahmetit, qytetarët e lidhin me punën e pamjaftueshme në komunë dhe me angazhimin e tij si kryetar i një partie tjetër.

Për analistët politikë, ky rezultat i dobët i Ahmetit në Prishtinë, është shfaqje e pakënaqësive të qytetarëve me mënyrën se si po udhëhiqet komuna më e madhe në vend.

Monitoruesit e punës së komunës thonë se kryetari Ahmeti i ka larguar qytetarët nga vetja duke mos marrë pjesë në shumë takime publike me ta.

Sipas Iniciativës për Progres, ky rezultat e ka lëkundur pozitën e Ahmetit si kryetar.

Përveç në këto zgjedhje, Ahmeti kishte kandiduar për deputet edhe si anëtar i LVV-së në 2017-ën, ku kishte dalë më i votuari pas Albin Kurtit, por që më pas e kishte zgjedhur pozitën e kryetarit të Prishtinës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva