“Detecon” e Deutsche Telekomit nis përgatitjet për privatizimin e Telekomit

20.08.2019 08:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Detecon” e Deutsche Telekomit nis përgatitjet për privatizimin e Telekomit

Kompania “Detecon”, degë e Deutche Telekom, është përzgjedhur nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për përgatitjen e Telekomit të Kosovës për privatizim.

Ky projekt pritet që të zgjasë rreth 5 muaj dhe më pas do të hapet faza tenderuese për privatizimin e 51 për qind të aksioneve, ndërsa pjesa tjetër do të mbetet në pronësi të Qeverisë, shkruan sot Koha Ditore.

Për këtë një ekip nga kompania “Detecon International GmbH” gjatë qëndrimit në Kosovë janë takuar me aktorë që ndërlidhen më këtë ndërmarrje të rëndësishme për ekonominë e vendit.

Gjatë takimit që kanë zhvilluar me ministrin në largim të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, dhe me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), ata kanë biseduar për gjendjen në ndërmarrjen publike në Telekom. Sipas njoftimit të MZHE-së, në takim është diskutuar për hapat që do të ndërmerren në të ardhmen, planin e projektit dhe po ashtu është diskutuar edhe për vendet që kanë pasur privatizim të suksesshëm, të cilat mund të merren si model sa i përket privatizimit të Telekomit.

Përgatitja e Telekomit për privatizim do të bëhet me financim të BERZH-it.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Merkel: Evropa bashkohet kur të përfshijë Ballkanin Perëndimor

Merkel: Evropa bashkohet kur të përfshijë Ballkanin Perëndimor

“Detecon” e Deutsche Telekomit nis përgatitjet për privatizimin e Telekomit

“Detecon” e Deutsche Telekomit nis përgatitjet për privatizimin e Telekomit

Konjufca tregon si e duan marrëveshjen: Presidentin e Kryeparlamentarin ta merr LDK’ja, ne ta marrin Kryeministrin

Konjufca tregon si e duan marrëveshjen: Presidentin e Kryeparlamentarin ta merr LDK’ja, ne ta marrin Kryeministrin

Ramushi e quajti Albinin makiavelist, Konjufca dyshon se ai kurrë nuk e ka lexuar Makiavelin

Ramushi e quajti Albinin makiavelist, Konjufca dyshon se ai kurrë nuk e ka lexuar Makiavelin

Konjufca ia bën llogaritjet PSD’së: Dardani po vlen sa 1 e 4-ta e Shkumbin Demaliajt

Konjufca ia bën llogaritjet PSD’së: Dardani po vlen sa 1 e 4-ta e Shkumbin Demaliajt

Zyrtarët e NISMA’s thonë se nuk bëjnë koalicione parazgjedhore

Zyrtarët e NISMA’s thonë se nuk bëjnë koalicione parazgjedhore

Haradinaj: Veseli tha se po flas me Amerikën si me Serbinë, kurrë nuk bëhem më me PDK-në

Haradinaj: Veseli tha se po flas me Amerikën si me Serbinë, kurrë nuk bëhem më me PDK-në

“Lufta” tregtare mes Kosovës dhe Maqedonisë, ministri Bekteshi nesër në Prishtinë

“Lufta” tregtare mes Kosovës dhe Maqedonisë, ministri Bekteshi nesër në Prishtinë

Kosova e painteresuar t’i hyjë garës për armatosje

Kosova e painteresuar t’i hyjë garës për armatosje

“Të fortit” e Deçanit bëhen bashkë

“Të fortit” e Deçanit bëhen bashkë

Fatura ‘e fryrë’ e rrymës? Këto pajisje funksionojnë edhe kur janë ‘fikur’

Fatura ‘e fryrë’ e rrymës? Këto pajisje funksionojnë edhe kur janë ‘fikur’

Gazeta spanjolle shkruan për skandalin në Shqipëri, turisti që u sulmua ka një pasuri prej 310 milionë eurove

Gazeta spanjolle shkruan për skandalin në Shqipëri, turisti që u sulmua ka një pasuri prej 310 milionë eurove

AAK’ja lidh koalicion me PSD’në

AAK’ja lidh koalicion me PSD’në

Familjari i dëshmorit tentoi vetëvrasjen pasi fajdexhinjtë deshën t’ia marrin pllacin – nga një muaj paraburgim 3 të dyshuarve

Familjari i dëshmorit tentoi vetëvrasjen pasi fajdexhinjtë deshën t’ia marrin pllacin – nga një muaj paraburgim 3 të dyshuarve

Veseli me farmacistët: Lufta antikorrupsion në shëndetësi, modeli im i qeverisjes

Veseli me farmacistët: Lufta antikorrupsion në shëndetësi, modeli im i qeverisjes

Limaj i shkon në takim Isa Mustafës

Limaj i shkon në takim Isa Mustafës