Ekskluzive: PTK ia shkëputë zyrtarisht kontratën Z – Mobile’it

30.07.2019 11:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekskluzive: PTK ia shkëputë zyrtarisht kontratën Z – Mobile’it

Telekomi i Kosovës e ka përmbyllur zyrtarisht kapitullin që i kushtoi humbje milionëshe me kompaninë Z-Mobile të udhëhequr nga Blerim Devolli. Për 10 vite të plota, sa zgjati kontrata e bashkëpunimit, kompania publike për pak sa nuk u përball me falimentim, derisa, nga Devollët u dërgua edhe te përmbaruesi për borxhin e arbitrazhit. Gazeta Express ka siguruar vendimin ekskluziv që është marrë dje nga Bordi i Drejtorëve.

Gazeta Express

Bordi i Drejtorëve të Telekomit kanë vendosur dje në një mbledhje që ka zgjatur më shumë se tetë orë që marrëveshja me Dardafon të mos vazhdohet më tutje. Gazeta Express ka siguruar ekskluzivisht vendimin që hyn në fuqi sonte.

Sot hynë në fuqi vendimi i marrë nga Bordi i Drejtorëve të Telekomit, për përfundim të marrëveshjes me Z-Mobile të Devollëve, e mos vazhdim të saj.

Gazeta Express ka siguruar ekskluzivisht këtë dokument ku thuhet se në takimin që është mbajtur dje është marrë vendim që negociatat të shpallen të pasukseshme dhe që të përfundojë çdo raport kontraktues në mes të Telekomit dhe Dardafonit.

Gjithashtu thuhet se kryeshefi ekzekutiv, Bedri Istrefi do të shpallë publikisht përfundimin e negociatave e të çdo raporti kontraktues në mes të dy kompanive me 31 korrik 2019, në të njejtën datë kur për përfundim të marrëveshjes do të njoftojë zyrtarisht edhe Dardafonin. I njejti vendim hynë në fuqi sot.

Telekomi dhe Z Mobile kishin nënshkruar marrëveshje në janar të vitit 2009 me të cilën kompania e Devollëve bëhej operator virtual i Telekomit.

Mospajtimet mes këtyre palëve përfunduan në Arbitrazh. Si rrjedhojë, këtë vit, 10 vite pas marrëveshjes, Telekomi gjendet para një borxhi rreth 26 milionë eurosh ndaj Z Mobile./GazetaExpress/

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekskluzive: PTK ia shkëputë zyrtarisht kontratën Z – Mobile’it

Ekskluzive: PTK ia shkëputë zyrtarisht kontratën Z – Mobile’it

Kusari-Lila: Ish-kryeministri Haradinaj bëri kalkulime para se të nisej për Hagë

Kusari-Lila: Ish-kryeministri Haradinaj bëri kalkulime para se të nisej për Hagë

Kontrata e Z-Mobile-t dhe Telekomit përfundon sot, ende asnjë vendim zyrtar

Kontrata e Z-Mobile-t dhe Telekomit përfundon sot, ende asnjë vendim zyrtar

Kjo javë përcaktuese për inicimin e shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës

Kjo javë përcaktuese për inicimin e shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës

Haradinaj nuk mund ta vërë në lëvizje Gjykatën Kushtetuese

Haradinaj nuk mund ta vërë në lëvizje Gjykatën Kushtetuese

Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

Armatimi i Serbisë nga Rusia shqetëson Kosovën

Armatimi i Serbisë nga Rusia shqetëson Kosovën

Lutfi Haziri i prerë: Më 3 gusht duhet të shkojmë me marrëveshje politike, ose atëherë unë do të kandidoj për kryetar të LDK-së

Lutfi Haziri i prerë: Më 3 gusht duhet të shkojmë me marrëveshje politike, ose atëherë unë do të kandidoj për kryetar të LDK-së

AAK për një kohë të shkurtër i merr dy ish-ministra partnerëve të koalicionit

AAK për një kohë të shkurtër i merr dy ish-ministra partnerëve të koalicionit

Partitë gati për konsultime, presin ftesën e Presidentit

Partitë gati për konsultime, presin ftesën e Presidentit

Haradinaj kërkon sqarime nga Kushtetuesja, fton partnerët në diskutim për “ngrohjen globale”

Haradinaj kërkon sqarime nga Kushtetuesja, fton partnerët në diskutim për “ngrohjen globale”

PDK në hall, se dinë a duhet të shkojnë nesër te Haradinaj

PDK në hall, se dinë a duhet të shkojnë nesër te Haradinaj

Qeveria tërheq nga miratimi projektligjin për rajonin e Ohrit

Qeveria tërheq nga miratimi projektligjin për rajonin e Ohrit

Johnson: Diskutojmë Brexit kur BE të ndryshojë qëndrim

Johnson: Diskutojmë Brexit kur BE të ndryshojë qëndrim

Çfarë po synon të fitojë LDK-ja duke i mbajtur të fshehur kandidatët për të parin e partisë?

Çfarë po synon të fitojë LDK-ja duke i mbajtur të fshehur kandidatët për të parin e partisë?

1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit