KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni

20.07.2019 06:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni

Linjat e hapura të komunikimit janë prioritare në ruajtjen e stabilitetit dhe të sigurisë në Kosovë dhe në rajon. Kështu thotë komandanti suprem i Forcave të NATO-s në Evropë (SACEUR), gjenerali amerikan Tod Wolters, i cili këtë javë qëndroi për vizitë në Kosovë.

Në një intervistë ekskluzive për KOHËN, dhënë gjatë vizitës së tij në Prishtinë, të enjten, gjenerali Wolters thotë se përshtypja e tij për situatën në Kosovë është se mbretëron qetësia, dhe shprehet i kënaqur me përmbushjen e misionit të KFOR-it, që është mbajtja e një ambienti të qetë e të sigurt.

I pyetur nëse Serbia paraqet kërcënim për Kosovën, gjenerali amerikan thotë se nuk është i sigurt nëse do ta kishte karakterizuar situatën ashtu, por thekson se situata në terren është e qetë dhe linjat e komunikimit mes KFOR-it dhe Beogradit janë të hapura për çdo eventualitet.

I pyetur edhe rreth kërcënimit të mundshëm rus, gjenerali Wolters flet për gatishmërinë e KFOR-it dhe të NATO-s që të përgjigjen ndaj të gjitha sfidave të tilla, të cilat ai duket se i sheh kryesisht në segmentin e dezinformimit dhe të propagandës.

Por ai shprehet i qartë në lidhje me çdo lloj kërcënimi që mund t’i shfaqet Kosovës.

“KFOR-i është i gatshëm, i vullnetshëm dhe i aftë të adaptohet dhe të punojë kundër çdo lloj aksioni potencial të ndryshëm që mund të ndodhë në rajon”, thotë gjenerali Wolters, i cili erdhi në postin në krye të forcave të NATO-s vetëm para dy muajsh.

Në intervistë, gjenerali Wolters foli edhe për procesin e transicionit të FSK-së, për ndikimin që ka dialogu Kosovë-Serbi në misionin e KFOR-it, si dhe për të ardhmen e misionit paqeruajtës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Marrëveshje në parim në mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt për meçin që përcakton kampionin e unifikuar

Marrëveshje në parim në mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt për meçin që përcakton kampionin e unifikuar

Drejtori i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës: Detajet për zjarrin që kaploi një banesë në Prishtinë

Drejtori i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës: Detajet për zjarrin që kaploi një banesë në Prishtinë

Selimi. Askush nuk i ka thënë Pacollit se do të arrestohet

Selimi. Askush nuk i ka thënë Pacollit se do të arrestohet

Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Albena Reshitaj: Për vdekjen e 26-vjeçarit është herët të drejtohet gishti tek një njeri

Albena Reshitaj: Për vdekjen e 26-vjeçarit është herët të drejtohet gishti tek një njeri

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Rreziku më i madh në Kosovë nga koronavirusi është pas rihapjes së shtetit, thotë mjeku shqiptar në Austri

Rreziku më i madh në Kosovë nga koronavirusi është pas rihapjes së shtetit, thotë mjeku shqiptar në Austri

Humanisti Halil Kastrati: Ju bëjë thirrje për unitet mes shqiptarëve

Humanisti Halil Kastrati: Ju bëjë thirrje për unitet mes shqiptarëve

SHBA: Parashikojmë dyfishimin e rasteve të infektimit dhe vdekjeve me koronavirus

SHBA: Parashikojmë dyfishimin e rasteve të infektimit dhe vdekjeve me koronavirus

Futbolli në Hungari, ofertat, të ardhmen dhe ndeshjet vendimtare me Kosovën, Florent Hasani flet hapur

Futbolli në Hungari, ofertat, të ardhmen dhe ndeshjet vendimtare me Kosovën, Florent Hasani flet hapur

Vdekja e të riut nga Gjilani, Osmani: Kuvendi do të mbështesë çdo nismë për hetime të pavarura

Vdekja e të riut nga Gjilani, Osmani: Kuvendi do të mbështesë çdo nismë për hetime të pavarura

4 raste pozitive me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

4 raste pozitive me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar