Jovanoviq: Marrëveshje me Kosovën dhe anëtarësim të Serbisë në BE e në NATO

12.05.2019 16:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jovanoviq: Marrëveshje me Kosovën dhe anëtarësim të Serbisë në BE e në NATO

Lideri Partisë Liberale Demokratike Çedomir Jovanoviq ka vlerësuar se Serbia duhet të anëtarësohet në Bashkimin Evropian e në NATO dhe të arrijë marrëveshje me Kosovën, transmeton Koha.net.

“Nga ana tjetër, me çdo kusht duhet të ruhet paqja në rajon. Kjo do të thotë që t’i ndihmohet Bosnjë e Hercegovinës dhe përpjekjeve të saj për të mbetur unike, t’i zgjidhë problemet e veta dhe të niset drejt BE-së e NATO-s . Serbia duhet t’i zgjidhë problemet me Maqedoninë e Veriut, me Kroacinë dhe Malin e Zi”, citon tanjug të ketë thënë Jovanoviq.

Ai ka shtuar se këto janë kushtet për ekzistimin dhe përparimin e Serbisë.

Sipas fjalëve të tij , pas ngjarjeve të zhvilluara në Serbi gjatë muajve të fundit dhe zhvillimeve të reja në rajon, nacionalizmi po merr forma dhe protagonistë të rinj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arban Abrashi flet në Pressing pasi LDK e përjashtoi nga gara

Arban Abrashi flet në Pressing pasi LDK e përjashtoi nga gara

Apostolova pret që të shkarkohen të gjithë ata që kanë aktakuza, jo vetëm ministrat

Apostolova pret që të shkarkohen të gjithë ata që kanë aktakuza, jo vetëm ministrat

Pjesëmarrja e Avni Arifit në takimin sekret në Berlin – shkelje dhe huqje e kompetencave të tij

Pjesëmarrja e Avni Arifit në takimin sekret në Berlin – shkelje dhe huqje e kompetencave të tij

Nuk mund të shkonin në pushime, burri dërgoi gruan në “parajsë”

Nuk mund të shkonin në pushime, burri dërgoi gruan në “parajsë”

Ambasada e SHBA-së në Tiranë: Refuzojeni dhunën në çdo mundësi

Ambasada e SHBA-së në Tiranë: Refuzojeni dhunën në çdo mundësi

Ismaili: Kadri Veseli dje dha një mesazh se çfarë e pret Kosovën nën udhëheqjen e PDK’së

Ismaili: Kadri Veseli dje dha një mesazh se çfarë e pret Kosovën nën udhëheqjen e PDK’së

Erdogan thotë se e ka jaran Trumpin, prandaj nuk pret sanksione amerikane

Erdogan thotë se e ka jaran Trumpin, prandaj nuk pret sanksione amerikane

Haradinaj: Komuniteti egjiptian ka qenë pjesë e të gjitha proceseve shtetndërtuese të Kosovës

Haradinaj: Komuniteti egjiptian ka qenë pjesë e të gjitha proceseve shtetndërtuese të Kosovës

Apostolova thotë se për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret

Apostolova thotë se për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret

Haradinaj: Nëse udhëzimi për homologim shkel ligjin, anulohet menjëherë

Haradinaj: Nëse udhëzimi për homologim shkel ligjin, anulohet menjëherë

17 gjeneralë të ushtrisë turke dënohen me burgim të përjetshëm

17 gjeneralë të ushtrisë turke dënohen me burgim të përjetshëm

Qendra e regjistrimit të veturave në Graçanicë i kërkon qytetarit 44 euro shtesë për ti lëshuar librezë në shqip

Qendra e regjistrimit të veturave në Graçanicë i kërkon qytetarit 44 euro shtesë për ti lëshuar librezë në shqip

Hapet qendra për të moshuarit në Prishtinë, paralajmërohet edhe një në lagjen “Ulpiana”

Hapet qendra për të moshuarit në Prishtinë, paralajmërohet edhe një në lagjen “Ulpiana”

Prokuroria s’ka hapur rast për këshilltarin e Thaçit, thotë se do të mbledhë fakte

Prokuroria s’ka hapur rast për këshilltarin e Thaçit, thotë se do të mbledhë fakte

Kryeministri gjen lajm të mirë edhe në lajmin e keq për papunësinë në Kosovë

Kryeministri gjen lajm të mirë edhe në lajmin e keq për papunësinë në Kosovë

Tahiri: Kosova e ka detyrim politik dhe interes madhor kujdesin për shqiptarët e Luginës

Tahiri: Kosova e ka detyrim politik dhe interes madhor kujdesin për shqiptarët e Luginës