Diplomati shqiptar thotë se ideja e korrigjimit të kufijve ka qenë gjithmonë tezë e Beogradit

10.05.2019 19:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Diplomati shqiptar thotë se ideja e korrigjimit të kufijve ka qenë gjithmonë tezë e Beogradit

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, ka thënë se ideja e korrigjimit të kufijve mes Kosovës e Serbisë është e parealizueshme.

Mustafaj, në “Express Intervistën” e KTV-së, ka thënë se korrigjimi i kufijve nuk është siç e paraqet Thaçi, që Kosova do të marrë territor e nuk do të japë.

Sipas tij, ndryshimi i kufijve ishte gjithmonë tezë e Beogradit të cilët kanë pretenduar të marrin veriun e Kosovës.

Mustafaj thotë se ideja e korrigjimit të kufijve i është paraqitur secilit politikanë mirëpo një të tillë e kanë marrë parasysh vetëm presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

“Unë besoj që çdo njeri që ka qenë ministër i Jashtëm, ia kanë paraqitur këtë gjë, mirëpo askush nuk e ka përfillur. Ata kanë gjetur presidentin Hashim Thaçi për të ja paraqitur këtë ide, dhe Rama është i dyti i cili e ka marrë parasysh”, tha Mustafaj, raporton Koha.net.

Ai thotë se Edi Rama nuk e njeh fare historinë shqiptare dhe nuk ka ndjeshmëri dhe nuk e kupton interesin dhe territorin e kombit.

“Rama është kollaj të manipulohet”, ka përfunduar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputeti gjerman: Sot në Qeverinë e Kosovës janë ulur shumë kriminelë

Deputeti gjerman: Sot në Qeverinë e Kosovës janë ulur shumë kriminelë

Majlinda Kelmendi mposht zviceranen, Kocher

Majlinda Kelmendi mposht zviceranen, Kocher

Kërcënimi i Vuçiq: Edhe po t’i sjellin në dialog miliona amerikanë, nuk e njohim Kosovën

Kërcënimi i Vuçiq: Edhe po t’i sjellin në dialog miliona amerikanë, nuk e njohim Kosovën

Ja sa milionë euro i merr çdo vit Devolli nga homologimi i veturave

Ja sa milionë euro i merr çdo vit Devolli nga homologimi i veturave

Dodiku tërbohet kur i kalon para hundve flamuri i Republikës së Kosovës

Dodiku tërbohet kur i kalon para hundve flamuri i Republikës së Kosovës

Policia: Personi që vdiq në aksident ishte 25 vjeçar dhe ishte shtetas i Zvicrës

Policia: Personi që vdiq në aksident ishte 25 vjeçar dhe ishte shtetas i Zvicrës

Rreth pesë për qind e fëmijëve vijojnë mësimin parashkollor

Rreth pesë për qind e fëmijëve vijojnë mësimin parashkollor

Temperaturat mbi 30 gradë, dhjetë këshilla për të moshuarit

Temperaturat mbi 30 gradë, dhjetë këshilla për të moshuarit

Thaçi i bindur për suksesin e Majlindës dhe 11 sportistëve kosovarë në Lojërat Olipmike

Thaçi i bindur për suksesin e Majlindës dhe 11 sportistëve kosovarë në Lojërat Olipmike

SHBA: Kosova dhe Serbia duhet të bisedojnë pa provokime dhe ne do t’ju ndihmojmë

SHBA: Kosova dhe Serbia duhet të bisedojnë pa provokime dhe ne do t’ju ndihmojmë

Limaj skeptik që marrëveshja finale do të përfundojë me njohje nga Serbia

Limaj skeptik që marrëveshja finale do të përfundojë me njohje nga Serbia

Një 34-vjeç vdiq pas një vetaksidenti në rrugën Prishtinë-Ferizaj

Një 34-vjeç vdiq pas një vetaksidenti në rrugën Prishtinë-Ferizaj

Haradinaj thotë se taksa ndaj Serbisë mund të jetë e përjetshme

Haradinaj thotë se taksa ndaj Serbisë mund të jetë e përjetshme

Rakiq pret Lajçak dhe Braathu në Mitrovicë të Veriut

Rakiq pret Lajçak dhe Braathu në Mitrovicë të Veriut

Vucic tregon arsyen e dështimit të Samitit të Parisit

Vucic tregon arsyen e dështimit të Samitit të Parisit

Protestë në Tiranë

Protestë në Tiranë