Z-Mobile paralajmëron se do t’ia marrë me përmbaruesë 26 milionë euro Telekomit

06.05.2019 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Z-Mobile paralajmëron se do t’ia marrë me përmbaruesë 26 milionë euro Telekomit

Telekomit të Kosovës i ka mbetur vetëm një javë për të negociuar me “Z-Mobile” lidhur me afatin e pagesës së borxhit prej 25.9 milionë eurosh.

Nëse nuk arrihet marrëveshje, “Z-Mobile” ka paralajmëruar të fillojë procedurat e përmbarimit, nga e cila Telekomi rrezikon falimentimin e shumë punëtorë do të mbesin pa punë, raporton KTV.

Borxhin “Z-Mobile” po e kërkon nga Telekomi mbi bazën e vendimit të Tribunalit të Arbitrazhit në Odën Ekonomike Ndërkombëtare të vitit 2016.

“Në këtë situatë, neve nuk na është lënë asnjë hapësirë për të shpresuar se në periudhën në vazhdim, Telekomi do t’i respektojë detyrimet e veta, të ripotencuara qartë edhe në vendimin e Arbitazhit, kështu që jemi detyruar të thirremi në vendimin e njëjtë të ICC-së për ekzekutim të kompensimit të humbjeve të shkaktuara shkaku i neglizhencës së njërës palë kontraktuale, Telekomit të Kosovës”, ka thënë Z-Mobile.

Ndaj këtij paralajmërimi ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje, ku sipas këtij subjekti politik më shumë se 3800 kosovarë mund të mbesin pa punë.

Deputeti Glauk Konjufca, ka thënë se shumë shpejt do të prezantojnë në Kuvend Ligjin për ndalimin e operatorëve virtualë mobilë në Kosovë.

Konjufca ka thënë se e mbështet sindikatën e PTK-së, e cila kërkon që të mos vazhdohet kontrata me kompaninë Z-Mobile.

Për situatën e krijuar në Telekom, kryeministri Ramush Haradinaj të hënën ka takuar drejtorin ekzekutiv të ndërmarrjes, Bedri Istrefi.

Haradinaj shkurt ka shkruar se kanë biseduar për gjendjen financiare të Telekomit, përfshirë kontratën me Z- Mobile dhe se Qeveria do të angazhohet për qëndrueshmërinë financiare të Telekomit të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Z-Mobile paralajmëron se do t’ia marrë me përmbaruesë 26 milionë euro Telekomit

Z-Mobile paralajmëron se do t’ia marrë me përmbaruesë 26 milionë euro Telekomit

Ischinger: Pa njohje të Kosovës, nuk ka BE për Serbinë

Ischinger: Pa njohje të Kosovës, nuk ka BE për Serbinë

Ramush Haradinaj premton “shpëtimin” e Telekomit, përmend edhe Z Mobile

Ramush Haradinaj premton “shpëtimin” e Telekomit, përmend edhe Z Mobile

Veseli vë në lëvizje të gjithë për formimin e Tribunalit për krimet serbe në Kosovë

Veseli vë në lëvizje të gjithë për formimin e Tribunalit për krimet serbe në Kosovë

Arben Bashota, Sylejman dhe Osman Bajrami dënohen me 13 vjet burgim

Arben Bashota, Sylejman dhe Osman Bajrami dënohen me 13 vjet burgim

Në Serbi thonë se dëmi i taksës është më shumë politik se sa ekonomik

Në Serbi thonë se dëmi i taksës është më shumë politik se sa ekonomik

Thaçi dekoron me medalje presidenciale Aki Nuredinin

Thaçi dekoron me medalje presidenciale Aki Nuredinin

Gjenerali Orr, portret i mbështetjes amerikane për FSK-në

Gjenerali Orr, portret i mbështetjes amerikane për FSK-në

Raporti i OKB-së zbulon se natyra është në prag të katastrofës

Raporti i OKB-së zbulon se natyra është në prag të katastrofës

Kaq do të jeta pensioni për viktimat e dhunës gjatë luftës

Kaq do të jeta pensioni për viktimat e dhunës gjatë luftës

Kosnett uron kosovarët për fillimin e muajit të Ramazanit

Kosnett uron kosovarët për fillimin e muajit të Ramazanit

Veseli takoi përfaqësuesit e disa partive opozitare nga Shqipëria

Veseli takoi përfaqësuesit e disa partive opozitare nga Shqipëria

Veseli: Një datë, tri rënie e një qëllim

Veseli: Një datë, tri rënie e një qëllim

Apeli vërteton dënimin prej 25 vjetësh babait që vrau djalin e tij

Apeli vërteton dënimin prej 25 vjetësh babait që vrau djalin e tij

Kryesia e LDK-së bën homazhe tek varri i Fehmi Aganit

Kryesia e LDK-së bën homazhe tek varri i Fehmi Aganit

Sipas Drecunit, oferta amerikane për dialog rihapka çështjen e statusit të Kosovës

Sipas Drecunit, oferta amerikane për dialog rihapka çështjen e statusit të Kosovës