Proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene, sipas britanikëve

25.03.2019 13:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene, sipas britanikëve

Një raport ka zbuluar se proshuta dhe produkte të tjera që vijnë nga mishi i përpunuara janë kancerogjene. Kjo për shkak të përmbajtjes së nitrateve, të cilat janë njëkohësisht një konservues i fuqishëm i proshutës dhe vrasin bakteret botulinore, të cilat mund të shkaktojnë helmimin e ushqimit.

Megjithatë, hulumtimi për Shoqatën britanike e përpunuesve të mishit nga konsulenca shkencore Campden ka zbuluar se nitratet nuk e sulmojnë këtë bakter. Disa marka prodhojnë proshutë dhe salsiçe, duke përdorur proceset tradicionale pa kimikate.

Por ka të dhëna që kompanitë e tjera të ushqimit përdorin nitrate, sepse ato ruajnë ngjyrën e trëndafiltë të mishit, që konsiderohet më tërheqës për blerësit. Baronesha Walmsley, nënkryetare e grupit parlamentar tha: “Kjo dëshmi ngre pyetje serioze për arsyen pse nitratet janë shtuar në proshutën tonë”./TopChannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene, sipas britanikëve

Proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene, sipas britanikëve

Haradinaj shkarkon zëvendësministren e Drejtësisë Vesna Mikiq

Haradinaj shkarkon zëvendësministren e Drejtësisë Vesna Mikiq

Dialogu i dështuar nën mandatin e Mogherinit

Dialogu i dështuar nën mandatin e Mogherinit

Marsi i kthesës së madhe

Marsi i kthesës së madhe

Kompania fajtore për vdekjen e 21 vjeçarit nga Suhareka në vendin e punës

Kompania fajtore për vdekjen e 21 vjeçarit nga Suhareka në vendin e punës

Zëvendësministrat tash do t’i raportojnë ministrave për punën e tyre

Zëvendësministrat tash do t’i raportojnë ministrave për punën e tyre

Vendimi i NATO-s: Sulmet ndaj ushtrisë serbe nisën pas dështimit të marrëveshjes politike

Vendimi i NATO-s: Sulmet ndaj ushtrisë serbe nisën pas dështimit të marrëveshjes politike

Gucati tregon se kur nisi bombardimet NATO-ja, UÇK-së po i mbaronte municioni

Gucati tregon se kur nisi bombardimet NATO-ja, UÇK-së po i mbaronte municioni

A u pajtuan Kryeministri dhe Presidenti pas përplasjes për taksën?

A u pajtuan Kryeministri dhe Presidenti pas përplasjes për taksën?

Drashkoviq e di shkakun e bombardimeve, “s’e dinte se civilë të vrarë shqiptarë varroseshin nëpër Serbi”

Drashkoviq e di shkakun e bombardimeve, “s’e dinte se civilë të vrarë shqiptarë varroseshin nëpër Serbi”

Irenej: Rusia do të ndihmojë ta ruajmë Jerusalemin tonë, Kosovën

Irenej: Rusia do të ndihmojë ta ruajmë Jerusalemin tonë, Kosovën

Shqipëria tërhiqet nga marrëveshja për heqje të kufirit me Kosovën

Shqipëria tërhiqet nga marrëveshja për heqje të kufirit me Kosovën

Goditja historike

Goditja historike

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Tregtarët e Mitrovicës vazhdojnë të shesin në trotuare ani pse hapësira e tregut është e gatshme

Tregtarët e Mitrovicës vazhdojnë të shesin në trotuare ani pse hapësira e tregut është e gatshme

Schroder më ‘99: “Mënyra terroriste e veprimit” e serbëve ndaj shqiptarëve s’na lë rrugë tjetër pos dhunës

Schroder më ‘99: “Mënyra terroriste e veprimit” e serbëve ndaj shqiptarëve s’na lë rrugë tjetër pos dhunës