Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

15.03.2019 22:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Miliona euro kanë humbur komunat e Kosovës nga fonde të ndryshme të Bashkimit Evropian dhe donatorëve tjerë, që lidhen me përmbushjen e obligimeve të agjendës evropiane, e të cilat dalin nga Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit.

Kjo për faktin se pothuajse secilës komunë i mungojnë kuadro profesionale që do të merreshin me përgatitjen e planeve dhe projekteve, për të aplikuar dhe më pas fituar fonde të tilla për investime në fusha të ndryshme, raporton KTV.

Me këtë nuk është arritur të zbatohet edhe rregullorja e Zyrës së Kryeministrit, në bazë të së cilës, çdo komunë do të duhej të kishte zyrë të veçantë për integrime evropiane.

Megjithëkëtë, Rozafë Ukimeraj, Sekretare në MAPL, thotë se nga 147 kritere për integrime evropiane, komunat kanë arritur t’i përmbushin rreth 70 përqind prej tyre.

Njëra ndër to është edhe komuna e Mitrovicës, por që, sipas zyrtarëve të saj për integrim evropian, asnjëherë nuk janë organizuar trajnime me ekspertë të kësaj çështjeje, që do t’u ndihmonin atyre për marrjen e fondeve nga BE-ja.

Lidhur me përmbushjen e kritereve të agjendës evropiane në nivelin lokal, hulumtim ka bërë edhe Instituti GAP.

Sipas gjetjeve të tyre, zyrtarët për integrime evropiane nuk përfillen fare nga kryetarë të komunave të ndryshme.

Gjetjet tjera, sipas GAP-it, gjithashtu tregojnë se në aspektin teorik ka përmbushje të kritereve, por sfidë për komunat do të jetë zbatimi i ligjeve në praktikë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

Komandanti i KFOR-it Gjenaral  Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

Komandanti i KFOR-it Gjenaral Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Shkup: Dënohen me 211 vjet burgim të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Shkup: Dënohen me 211 vjet burgim të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Pesë vjet burg për personin që pranoi se ka ndihmuar grabitësin në Istog, ku u vra polici Izet Demaj

Pesë vjet burg për personin që pranoi se ka ndihmuar grabitësin në Istog, ku u vra polici Izet Demaj

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re