Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

07.03.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Forcimi i të së djathtës në zgjedhjet e majit për Parlamentin Evropian, do të kishte pasoja shumë të rënda për rajonin e Ballkanit Perëndimor, ka thënë njëri prej ekspertëve dhe teoricientëve më të njohur të politikës, Francis Fukuyama.

“Një gjë e tillë nuk do të jetë e mirë, pasi që populistët do të duan që asgjë të mos ndryshojë, kështu që nuk do ta mbështesin zgjerimin e mëtejmë të Bashkimit Evropian”, ka thënë Fukuyama për agjencinë serbe të lajmeve “Tanjug”, i pyetur se çfarë ndikimi do të kishte fuqizimi i të së djathtës në procesin e zgjerimit dhe Ballkanin Perëndimor.

“Forcimi i të së djathtës me siguri se do ta ngadalësojë procesin e zgjerimit”, ka thënë ai.

Fukuyama megjithatë ka shtuar se rezultati i zgjedhjeve të majit nuk do të nënkuptojë edhe fundin e rrëfimit për zgjerimin e BE-së.

Ai ka thënë se forcimi i të së djathtës për këtë arsye nuk do të jetë i mirë për Ballkanin Perëndimor, pasi që sipas tij, pikërisht perspektiva evropiane do të nxiste reformat në shtetet e rajonit.

“Me zvogëlimin e dëshirës për integrime evropiane, do të humbë edhe vullneti për procese reformuese”, ka thënë ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan