Ministri Shala fton bizneset e vogla dhe të mesme të aplikojnë në programin COSME

03.12.2018 12:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Shala fton bizneset e vogla dhe të mesme të aplikojnë në programin COSME

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka hapur konferencën “BE-ja promovon ndërmarrësinë dhe NVM-të: Programi COSME”, që ka për qëllimin përkrahjen e bizneseve të vogla dhe të mesme në Kosovë.

Ministri Shala ka theksuar se Komisionin Evropian ofron në vazhdimësi ndihmë në aspektin e zhvillimit ekonomik, instituvonal dhe ndihmon bizneset e vogla dhe të mesme.

“Një falënderim i veçantë për Komisionin Evropian për përkrahjen e vazhdueshme që ofron për institucionet e Qeverisë së Kosovës si në aspektin e formimit institucional, zhvillimit të kornizës ligjore, reformave të ndryshme rregullative, ashtu edhe në aspektin e përkrahjes që ofrojnë për të stimuluar zhvillimin e sektorit privat në Kosovë, në veçanti për zhvillimin e ndërmarrësis përmes projekteve të ndryshme. Shembull konkret për këtë kemi programin e COSME-s që ka për synim zhvillimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme”, tha ministri Shala.

Ministri bëri të ditur se programi në fjalë është një mundësi e mire për të promovuar ndërmarrësin dhe për te përmirësuar ambientin afarist për Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme.

“Në cilësinë e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë ju siguroj që prioritet kemi zhvillimin e kapaciteteve ekonomike në Kosovë dhe keni përkrahjen e plotë nga ana jonë në mënyrë që të arrijmë t’ju mundësojmë bizneseve të realizojnë potencialin e tyre të plotë si brenda ekonomisë vendore po ashtu edhe në ekonominë ndërkombëtare. KIESA si Agjenci për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosova, në kuadër të aktiviteteve të saja ka edhe programin COSME, për të cilin program paguan obligimet financiare vjetore në nivel ndërkombëtar dhe njofton komunitetin e biznesit për mundësitë e përfitimit nga programi COSME”, theksoi Shala.

Ai tha se MTI-ja, në mënyrë të vazhdueshme po punon që Kosovën të bëhet vend ideal për të bërë biznes.
“Ne në MTI, në mënyrë të vazhdueshme jemi duke punuar që Kosovën ta bëjmë vend ideal për të bërë biznes.

Njëkohësisht, zhvillimi i potencialit të prodhimtarisë vendore mbetet fokusi jonë, gjithmonë duke u siguruar që kemi konkurrence të drejtë dhe të barabartë në treg. Në kuadër të mandatit të Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve ne Kosove ofrojmë programe mbështetëse për ndërmarrësit në Kosove duke filluar nga subvencionimi makinerive prodhuese, skemat për certifikim të produkteve, skemat për këshillim, bashkëpunimi me bizneset dhe gjetja e tregjeve të huaja etj.

Njëkohësisht, ja vlen të ceket roli i Fondit Kosovar për Garanci Kreditore i cili ka garantuar mbi 1 mijë kredi në vlerë prej afër 52 milion euro, në gjysmën e pare të këtij viti, për Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme. Këto kredi nuk do të lëshoheshin pa garancinë e Fondit Kosovarë”, tha ministri Shala.
Sipas tij, Programi i COSME-s është edhe një mundësi më e madhe për t’ju mundësuar ndërmarrjeve dhe ndërmarrësve të rijnë për tu zhvilluar edhe më tutje.
“Të përdoren fondet si COSME dhe të ngjashme për të intensifikuar dhe më tutje qasjen në tregje ndërkombëtare dhe rajonale”, tha ministri Shala.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kryeministri ia sheh sherrin taksës, përfundimisht nuk shkel në SHBA

Kryeministri ia sheh sherrin taksës, përfundimisht nuk shkel në SHBA

E kërcënojnë me varje djalin e presidentit serb Vuçiq

E kërcënojnë me varje djalin e presidentit serb Vuçiq

Punëtorët nuk pajtohen me privatizimin e Telekomit

Punëtorët nuk pajtohen me privatizimin e Telekomit

Në QKUK pritet të fillojë transplantimi i palcës kurrizore te fëmijët me leukemi

Në QKUK pritet të fillojë transplantimi i palcës kurrizore te fëmijët me leukemi

Dokumenti i plotë i Veselit që i ka dërguar ambasadorit amerikan lidhur me taksën 100%

Dokumenti i plotë i Veselit që i ka dërguar ambasadorit amerikan lidhur me taksën 100%

Dyshohet se burri nga Gjilani kreu vetëvrasje në Livoç

Dyshohet se burri nga Gjilani kreu vetëvrasje në Livoç

​Kryeministri Haradinaj: Kosova votoi buxhetin më të madh në historinë e saj, 2 miliardë e 370 milionë euro

​Kryeministri Haradinaj: Kosova votoi buxhetin më të madh në historinë e saj, 2 miliardë e 370 milionë euro

Për Rikalon shkarkimi është dëshmi se “për serbët nuk ka vend në Kosovë”

Për Rikalon shkarkimi është dëshmi se “për serbët nuk ka vend në Kosovë”

Petkoviq: “Me miratimin e Statutit të Trepçës, Kosova po e do dëbimin e serbëve”

Petkoviq: “Me miratimin e Statutit të Trepçës, Kosova po e do dëbimin e serbëve”

Bogujevci: Me dëmshpërblimin që më ofroi Serbia, e pranoi se ka kryer krime lufte në Kosovë

Bogujevci: Me dëmshpërblimin që më ofroi Serbia, e pranoi se ka kryer krime lufte në Kosovë

Molliqaj, VV’së: Tregoni qysh keni shkuar fshehtas në zyrë të kryeministrit

Molliqaj, VV’së: Tregoni qysh keni shkuar fshehtas në zyrë të kryeministrit

Veseli: Ishalla s’ka luftë, se unë e Thaçi të parët do të japim jetën për Kosovë

Veseli: Ishalla s’ka luftë, se unë e Thaçi të parët do të japim jetën për Kosovë

Hoxhaj prezanton Projektligjin për Dialogun, thotë se Kuvendi do ta ketë rolin primar

Hoxhaj prezanton Projektligjin për Dialogun, thotë se Kuvendi do ta ketë rolin primar

Hamza tregon se kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Hamza tregon se kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Limaj pas miratimit të Ligjit për pagat: Nga sot më shumë mirëqenie dhe paga të dinjitetshme

Limaj pas miratimit të Ligjit për pagat: Nga sot më shumë mirëqenie dhe paga të dinjitetshme

RTK, ligjërisht bëhet televizion shtetëror

RTK, ligjërisht bëhet televizion shtetëror