Vdiq ish presidenti amerikan George H.W Bush

01.12.2018 08:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vdiq ish presidenti amerikan George H.W Bush

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara, George H.W. Bush, vdiq të premten në moshën 94 vjeçare.

George Bush plaku, presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara, rroi më gjatë se paraardhësit e tij.

Ai ishte i ati i i ish presidentit George W. Bush, i cili shërbeu në dy mandate në Shtëpinë e Bardhë nga viti 2001 deri në vitin 2008 dhe i ish guvernatorit të Floridas, Jeb Bush, i cili dështoi të fitojë kandidaturën e republikanëve në zgjedhjet e vitit 2016

George Bush plaku shërbeu si nënpresident për tetë vjet në kohën e presidentit Ronald Reagan, para se të zgjidhej në postin e presidentit.

Ai ngadhënjeu në konkurrencë më ish guvernatorin e Massachusettsit, Michael Dukakis, kandidat demokrat në vitin 1988 dhe humbi në vitin 1992 përballë kandidatit demokrat, Bill Clinton.

Ai vdiq shtatë muaj pas bashkëshortes së tij, ish zonjës së parë Barbara Bush, më të cilën ishin të martuar për 73 vjet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shoqatën e Gastronomëve të Prishtinës

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shoqatën e Gastronomëve të Prishtinës

Maloku: Pushteti i dalë nga zgjedhjet e para të pasluftës, dhunshëm na la jashtë RTP-së

Maloku: Pushteti i dalë nga zgjedhjet e para të pasluftës, dhunshëm na la jashtë RTP-së

Mungesa e kuadrove vë në pikëpyetje shumë programe të studimit

Mungesa e kuadrove vë në pikëpyetje shumë programe të studimit

Haradinaj: BE-së i ka humbur rruga në oborr

Haradinaj: BE-së i ka humbur rruga në oborr

“Politika e korrigjimit të kufirit është e atyre që kanë dështuar brenda kufirit”

“Politika e korrigjimit të kufirit është e atyre që kanë dështuar brenda kufirit”

Gjilani fillon sanimin e përkohshëm të gropave deri në përmirësimin e kushteve atmosferike

Gjilani fillon sanimin e përkohshëm të gropave deri në përmirësimin e kushteve atmosferike

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB nuk flet pas injorimit që i bëri ambasadores së Kosovës, Teuta Sahatqija

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB nuk flet pas injorimit që i bëri ambasadores së Kosovës, Teuta Sahatqija

YIHR në Kosovë dhe Serbi për emërimin e Selimit këshilltar të Haradinajt: Kriminelët e luftës nuk kanë vend në Qeveri

YIHR në Kosovë dhe Serbi për emërimin e Selimit këshilltar të Haradinajt: Kriminelët e luftës nuk kanë vend në Qeveri

1370 fëmijët e vrarë gjatë luftës në Kosovë përjetësohen në një memorial

1370 fëmijët e vrarë gjatë luftës në Kosovë përjetësohen në një memorial

BE-ja ka një plan për “Trepçën”

BE-ja ka një plan për “Trepçën”

Një i arrestuar në Prizren për kanosje e armëmbajtje pa leje

Një i arrestuar në Prizren për kanosje e armëmbajtje pa leje

Mbi 615 milionë euro vetëm për paga në sektorin publik

Mbi 615 milionë euro vetëm për paga në sektorin publik