33 ushtarë turq vriten në një sulm ajror në Idlib nga ushtria siriane

28.02.2020 09:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
33 ushtarë turq vriten në një sulm ajror në Idlib nga ushtria siriane

Vendet anëtare të NATO-s do të mbajnë sot takim të jashtëzakonshëm me kërkesë të Turqisë, kjo për shkak të sulmit ajror mbi forcat turke në Siri.

Në takimin e jashtëzakonshëm do të marrin pjesë ambasadorët e të gjithë 29 vendeve anëtare, kurse pika e vetme e rendit të ditës do të jetë shqyrtimi i opsionit bazuar në Nenin 4 të NATO-s, i cili parasheh se secili anëtar mund të kërkojë ndihmën e Aleancës Veri-Atlantike nëse konsideron se i është shkelur apo cenuar integriteti territorial, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë që të enjten ka ndodhur një incident i madh ku kanë humbur jetën të paktën 33 ushtarë turq. Ushtarët turq ishin sulmuar nga trupat siriane të Bashar al-Assadit, me arsyetimin se nuk e kanë ditur se janë turq kjo për faktin se ishin afër milicisë që Damasku i përkrahur nga Rusia i konsiderojnë terrorist.

Në anën tjetër Moska zyrtare ka njoftuar se ushtarët turq e kanë pësuar, pikërisht për atë se ishin afër siç i quajtën ata “njësive terroriste”.

Tensionet mes Turqisë dhe Rusisë janë rritur ditëve të fundit, pasi që Turqia mbështet rebelët sirianë të cilët Assadi i lufton me ndihmën e Rusisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka dënuar sulmet e ushtarëve sirianë dhe mbështetësve të tyre rusë në Idlib, duke bërë thirrje që të ndalen sulmet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Zhgënjehen punëtorët e KEK-ut: Të pakënqur me qasjen e institucioneve

Zhgënjehen punëtorët e KEK-ut: Të pakënqur me qasjen e institucioneve

Fluturimet radhës në Aeroportin e Prishtinës

Fluturimet radhës në Aeroportin e Prishtinës

Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 97

Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 97

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Deri tash janë 31.776 të vdekur në gjithë botën nga Koronavirus

Deri tash janë 31.776 të vdekur në gjithë botën nga Koronavirus

Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

756 njerëz vdiqën nga coronavirusi brenda një dite në Itali

756 njerëz vdiqën nga coronavirusi brenda një dite në Itali

Nga Kina: Po bëjnë gabime në SHBA dhe Evropë që nuk po i vendosin maskatë

Nga Kina: Po bëjnë gabime në SHBA dhe Evropë që nuk po i vendosin maskatë

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV