Publikimi i listave të atyre që supozohen si VETERANË TË RREJSHËM, është turpi i radhës që kjo shoqëri e jona “po e han me bukë”!

17.09.2018 12:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Publikimi i listave të atyre që supozohen si VETERANË TË RREJSHËM, është turpi i radhës që kjo shoqëri e jona “po e han me bukë”!

Nga Resul Sinani

E gërditshme është mënyra se si u publikuan dhe si po bëhet luftë shtrigash, por mbi të gjitha është e frikshme se si pa asnjë pikë përgjegjësie morale, pa asnjë pikë keqardhje por përkundrazi me çfarë ekzaltimi po etiketohen edhe VETERANËT E MERITUAR, luftëtarët e vërtetë të cilëve kjo shoqëri duhet t’u mbetet përgjithmonë mirënjohëse.

Kjo definitivisht nuk është mënyra se si bëhet drejtësia.

Kjo definitivisht nuk është mënyra se si pastrohet lista e Veteranëve të MERITUAR prej Veteranëve të RREJSHËM.

Pas OFENDIMIT që iu është bërë Veteranëve të vërtetë përmes fryerjes së numrit të përgjithshëm të veteranëve dhe futjes në një listë me veteranë të rrejshëm, ky ofendim i radhës, ky etiketim publik, kjo njollosje publike, nuk është dashur në asnjë mënyrë t’u bëhej shumë luftëtarëve të lirisë.

Deklarimi i ish Prokurorit Elez Blakaj se LISTËS i janë shtuar edhe 2000 emra, (nga kush dhe pse?!!!) nga kushdo që e ka bërë, është akt i shëmtuar dhe qyqar që duhet dënuar dhe duhet të marrë përgjigje nga institucionet por edhe nga kjo shoqëri! Kushdo që e ka bërë, kushdo që në listën e veteranëve të rrejshëm ka futur me vetëdije qoftë edhe një VETARAN TË MERITUAR, ka bërë më keq se secili person që është deklaruar si veteran i rrejshëm! Kushdo dhe për çfarëdo qëllimi që e ka bërë një gjë të tillë, i ka fyer VETERANËT E VËRTETË, familjet e tyre, luftën e tyre dhe në përgjithësi luftën e drejtë të UÇK-së më shumë se secili veteran i rrejshëm!

Kjo marri e jona kolektive, kjo mënyrë e papërgjegjshme dhe joprofesionale e funksionimit të institucioneve shtetërore, kjo qasje e jona për t’u dhënë zgjidhje problemeve me të cilat është lodhur duke u përballur kjo shoqëri duhet të marrë fund për t’iu kthyer normalitetit.

Deri kur?!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën