24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

02.04.2020 16:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

Britania e Madhe ka bërë të ditur edhe për 569 vdekje të reja në 24 orët e fundit, duke ngritur bilancin e përgjithshëm në 2.921 ose katërfish më shumë se në javën e kaluar.

4.244 persona të tjerë u diagnostikuan me infeksion në 24 orët e kaluara, duke e çuar gjithsej në 33.718.

Britania e Madhe tashmë mund të kishte 1.8 milion pacientë me coronavirus me një në çdo 37 njerëz që kishin kapur sëmundjen, sipas shkencëtarëve.

Studiuesit në Imperial College London, të udhëhequr nga këshilltari qeveritar profesor Neil Ferguson, kanë studiuar shpërthimet e coronavirusit në të gjithë Evropën për të parashikuar shkallët e tyre të vërteta.

Ferguson ka qenë një nga ekspertët kryesorë britanikë që prej fillimit të shpërthimit dhe ishte puna e tij që e bindi Qeverinë të urdhëronte një bllokim.

Ai dhe kolegët tani sugjerojnë që mesatarisht katër për qind e njerëzve në 11 nga vendet më të pasura të Evropës janë infektuar – rreth 19 milionë njerëz.

Ata i bënë parashikimet si një alternative për shifrat zyrtare “shumë jo përfaqësuese”, të cilat bazohen kryesisht në testet e bëra në spitale.

Miliona njerëz besohet se janë prekur nga virusi dhe janë rikuperuar në shtëpi, duke vendosur numrin e infeksionit në Britani të Madhe, Spanjë, Itali, Belgjikë, Zvicër, Suedi, Francë, Austri, Danimarkë, Gjermani dhe Norvegji në mënyrë të konsiderueshme më të larta se Organizata Botërore e Shëndetit – gjithsej 366,000.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje