211 punëtorë fillojnë punën në Trepçë

02.05.2020 01:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
211 punëtorë fillojnë punën në Trepçë

Ardian Syla, i cli mbante pozitën e kryesuesi të  bordit mbikëqyrës të “Trepçës”, e që u shkarkua nga Qeveria Kurti para dy muajsh, madje një ndër arsyet e shkarkimit të bordit të atëhershëm  ishte dhe “manipulimi” me konkurs, ka bërë të ditur se sot kanë filluar punën në “Trepçë”, 211 punëtor, pasi Inspektorati i Punës e ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e kontratave të punës.

Sipas tij,  edhe përkundër insistimeve të shumta të Qeverisë në dorëheqje që me çdo kusht të anuloj konkursin për rekrutimin e fuqisë së re punëtore duke tentuar që të njollosin këtë proces përmes formave të ndryshme, sot filluan punën 211 punëtorë të rijnë në prodhim, e që ishin rekrutuar me konkursin e shpallur në shtator të vitit të kaluar. “Inspektorati i Punës ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e kontratave të punës duke hedhur poshtë gjitha akuzat e pa baza të ministres Hajdari dhe kabinetit qeveritar lidhur me këtë proces”, u ka thënë pos tjerash Syla, raporton Epoka e re.

Postimi i plotë i ish- kryesuesit të bordit të “Trepçës”, Ardian Syla:

Edhe përkundër insistimeve të shumta të Qeverisë në dorëheqje që me çdo kusht të anuloj konkursin për rekrutimin e fuqisë së re punëtore duke tentuar që të njollosin këtë proces përmes formave të ndryshme,sot po fillojnë punën 211 punëtorë të rinjë në prodhim të rekrutuar me konkursin e shpallur në shtator të vitit të kaluar.

Inspektorati i Punës ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e kontratave të punës duke hedhur poshtë gjitha akuzat e pa baza të ministres Hajdari dhe kabinetit qeveritar lidhur me këtë proces.

Po bëhen 10 vite që në ndërmarrjen Trepça nuk është rekrutuar fuqi e re punëtore duke e sjellë kështu ndërmarrjen në një pozitë të vështirë në aspektin e resurseve humane gjë që ka ndikuar në mënyrë direket në veprimtarinë e ndërmarrjes Trepça.

Prandaj, gjithë të punësuarave të rijn ju dëshiroj fat dhe suksese në punën e re!

Me Fat!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka:  A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve