21-vjetori i masakrës së Reçakut, qytetarët kujtojnë tmerrin

15.01.2020 20:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
21-vjetori i masakrës së Reçakut, qytetarët kujtojnë tmerrin

Kumrije Asllani ka mbetur e vetme me dy jetimë, pasi forcat serbe ia vranë burrin në Reçak. Ajo rrëfen për se si Mustafë Asllani u nxor me dhunë nga shtëpia, teksa kërkon drejtësi për të gjithë të vrarët në Kosovë. Në 21-vjetorin e masakrës së Reçakut edhe qytetarët kanë rrëfyer për tmerrin që kanë parë.

Kumrije Asllanit, forcat serbe ia morën burrin nga shtëpia duke e lënë atë të vetme më vajzën dhe djalin. Ajo rrëfen se si burri i saj Mustafai, u nxor me dhunë nga shtëpia e më pas u masakrua në Reçak.

“Ne kemi qenë me familje kur e ndanë burrin nga ne. Unë isha me vjehrrën kur ma morën burrin. Ma lanë fëmijën një vjeçar”, tregon për RTV Dukagjinin, Kumrije Asllani.

Tash e 21 vjet, Asllani viziton Kompleksin Përkujtimor në Reçak, për të kujtuar burrin e saj të vrarë dhe viktimat e tjera të këtij krimi makabër.

“Vij çdo vit këtu me 15 janar për të kujtuar atë ditë”, thotë më tej Kumrije Asllani.

Data 15, kur kujtohet vrasja masive e 45 shqiptarëve civil, mbledhë edhe shumë qytetarë të tjerë për të kujtuar viktimat e kësaj masakre.

Ilaz Hysiqi nuk e kishte përjetuar luftën në Kosovë, pasi kishte migruar në mërgatë. Por pavarësisht kësaj, ai vjen çdo vit nga Zvicra, për të nderuar ata që humbën jetën.

“Kur ka ndodhur masakra në Reçak unë kam qenë në Zvicër. Bashkë me familje e kemi ndjerë atë dhimbje edhe kombëtare por edhe shpirtërore pasi edhe vet jam i kësaj ane. Ndërsa për çdo vit unë bëj vizitën te varrezat e dëshmorëve. Kjo masakër ka tronditur gjithë botën pasi është bërë mbi popullatën civile”, deklaron Ilaz Hysiqi.

Qytetarët kanë hedhur akuza ndaj palës serbe për mohimin e krimeve që kanë bërë gjatë luftës. Pikërisht në këtë ditë, ata kërkojnë që Serbia të përgjigjet për të gjitha krimet, përfshirë edhe këtë masakër që kanë bërë në Kosovë. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët