200 familje nga Korisha e Prizrenit përfituan investim nga KEDS-i

26.01.2018 16:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
200 familje nga Korisha e Prizrenit përfituan investim nga KEDS-i

Afër 200 familje të fshatit Korishë të Prizrenit, kanë përfituar nga një investim i KEDS-it.
Këto familje për vite të tëra kanë vuajtur nga problemet e mëdha që iu ka shkaktuar sistemi jo stabil i energjisë elektrike.Mirëpo, falë projektit të investimeve në rinovimin e rrjetit elektrik, tashmë banorëve të këtij fshati i është bërë zgjidhja.
KEDS, në këtë fshat, ka vendosur shtylla dhe kabllo të reja, për të stabilizuar rrymën.Zyrtarët e KEDS-it kanë konfirmuar se në këtë fshat janë vendosur 98 shtylla të reja, kabllo si dhe një trafo.“Në këtë fshat investuar në rrjet të ri TU 4.2 km dhe TM 0.5 km”, njofton KEDS.

Po ashtu është rrënuar një trafokullë dhe është zëvendësuar me një trafoblind të re 630 kVA.“Me këtë investim shtyllat e vjetra të drurit janë zëvendësuar me shtyllat e reja të betonit dhe janë hequr komplet përçuesit e zhveshur, të cilët kanë qenë të rrezikshëm për banorët dhe janë zëvendësuar me kabllo bistek të izoluara ku shkalla e rrezikshmërisë është zero”.“Normalisht janë zvogëluar edhe humbjet që ka qen kusht i investimit”, kanë thënë në KEDS.Kryetari i fshatit Korishë, Abaz Bobaj tha se, nga ky investim kanë përfituar një pjesë e banorëve të fshatit.“Falënderojmë KEDS-in për ketë investim, sepse vërtet gjendja ka qenë shumë e rëndë”, tha Bobaj.Ai tregon se rrjeti elektrik përveç që ka qenë shumë i dobët, ka rrezikuar edhe jetën e banorëve të fshatit.

Bobaj shprehët optimist se KEDS-i nuk do të ndalet së investuari në Korishë.“Shpresojmë se do të ketë investime edhe në të ardhmen, sepse vërtet ka ende nevojë që të investohet në këtë fshat”, tha Bobaj.Te gjitha punimet në këtë projekt janë kryer sipas dinamikës./Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia i ka ndërmarrë të gjitha masat për të ofruar siguri në ndeshjen Prishtina-Drita

Policia i ka ndërmarrë të gjitha masat për të ofruar siguri në ndeshjen Prishtina-Drita

E ka në duar kuletën e shtetit, por ministri Hamza ha në qebaptore

E ka në duar kuletën e shtetit, por ministri Hamza ha në qebaptore

AKP transferon 44 milionë euro në buxhetin e Kosovës

AKP transferon 44 milionë euro në buxhetin e Kosovës

Në Burim të Malishevës nis realizimi i dy projekteve

Në Burim të Malishevës nis realizimi i dy projekteve

Rada Trajkoviq kërkon shtyrje të zgjidhjes për Kosovën

Rada Trajkoviq kërkon shtyrje të zgjidhjes për Kosovën

Fillon punën zyra për ankesa dhe kërkesa të pasagjerëve në Aeroportin e Prishtinës

Fillon punën zyra për ankesa dhe kërkesa të pasagjerëve në Aeroportin e Prishtinës

Edhe Memli Krasniqi kundër idesë së Thaçit për korrigjimin e kufijve

Edhe Memli Krasniqi kundër idesë së Thaçit për korrigjimin e kufijve

Godet një këmbësor në Gjakovë, policia në kërkim të vozitësit

Godet një këmbësor në Gjakovë, policia në kërkim të vozitësit

Kosova pret thirrjen nga Brukseli për diskutimin e draftit të Asociacionit

Kosova pret thirrjen nga Brukseli për diskutimin e draftit të Asociacionit

Kur do të mbahet testi i dytë i maturës dhe sa nxënës do t’i nënshtrohen

Kur do të mbahet testi i dytë i maturës dhe sa nxënës do t’i nënshtrohen

Tentoi ta kalonte kufirin ilegalisht, arrestohet shtetasi serb

Tentoi ta kalonte kufirin ilegalisht, arrestohet shtetasi serb

Turqit kërkojnë azil në Kosovë për t’u mbrojtur nga Erdogani

Turqit kërkojnë azil në Kosovë për t’u mbrojtur nga Erdogani

Gjergj Dedaj në Shkup fyen deputetë, kryetarë komunash e gazetarë

Gjergj Dedaj në Shkup fyen deputetë, kryetarë komunash e gazetarë

Ferronikeli rifillon punën sot (VIDEO)

Ferronikeli rifillon punën sot (VIDEO)

Mosmarrëveshja me Kosovën, Serbisë i kushton qindra miliarda euro

Mosmarrëveshja me Kosovën, Serbisë i kushton qindra miliarda euro

Hetohen 4 ish-drejtorë për ndërtime pa leje në pronën e “Infrakosit”

Hetohen 4 ish-drejtorë për ndërtime pa leje në pronën e “Infrakosit”