200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

14.03.2019 01:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

Më shumë se 200 aplikacione në Google Play Store kishin kod me reklama keqdashëse të cilat tregonin reklama edhe jashtë aplikacionit dhe i çonin përdoruesit në uebsajte për shkarkimin e aplikacioneve të tjera.

Zbulimi u bë nga firma e sigurisë Check Point dhe tashmë janë eliminuar nga Google. Aplikacionet kanë grumbulluar 150 milion shkarkime përpara se të fshiheshin nga Play store.

Kodi i dëmshëm është vendosur brenda aplikacioneve duke u paraqitur si softuer legjitim reklamimi. Zhvilluesit e kanë përdorur duke menduar se kodi do të tregonte reklamat siç duhet por në realitet bënte më tepër.

Disa prej tyre ishin: Snow Heavy Excavator SimulatorReal Tractor Farming SimulatorHeavy Mountain Bus Simulator 2018Hummer taxi limo simulatorExcavator Wrecking Ball Demolition Simulator, dhe Sea Animals Truck Transport Simulator.

Google zakonisht rishikon aplikacionet përpara se të hyjnë në Play Store por ky proces asnjëherë nuk ka qenë aq strikt sa ai i Apple me App Store.

Vitet e fundit me qindra aplikacione jo vetëm aduerë por edhe maluerë kanë hyrë në dyqanin e aplikacioneve. Disa prej tyre madje tregonin reklama pornografike për ti nxitur përdoruesit ti blejnë. Të tjerët abuzonin me lejet e aplikacioneve.

Vitin e kaluar Google tha se kishte bërë hapa përpara me procesin e identifikimit të aplikacioneve problematike. Gjigandi i motorit të kërkimit pretendonte se zbulon 99% të tyre përpara se të instalohen.

Por aplikacionet e këqija kanë arritur të hyjnë dhe provat më e fundit është raportimi i CheckPoint. Google ka shumë punë për të bërë nëse do të mbajë përdoruesit e Android të sigurtë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Komiteti i Bazelit: Kriptoasetet janë kërcënim për stabilitetin financiar global

Komiteti i Bazelit: Kriptoasetet janë kërcënim për stabilitetin financiar global

Bleona Qereti ‘çmend’ fansin, ja se çfarë i thotë ai

Bleona Qereti ‘çmend’ fansin, ja se çfarë i thotë ai

Google Drive vjen me dizajnin material në Android dhe iOS

Google Drive vjen me dizajnin material në Android dhe iOS

Nxënësja mbikëqyret nga qeni shtëpiak, përfundon detyrat pa e prekur telefonin (Video)

Nxënësja mbikëqyret nga qeni shtëpiak, përfundon detyrat pa e prekur telefonin (Video)

Jep dorëheqjen arkitekti i Avast Vince Steckler

Jep dorëheqjen arkitekti i Avast Vince Steckler

ICT Awards 7 takime në Shkup dhe Tetovë

ICT Awards 7 takime në Shkup dhe Tetovë

Gmail dhe Google Drive jashtë funksioni në disa vende të botës

Gmail dhe Google Drive jashtë funksioni në disa vende të botës

Kompanitë Ruse lënë pas SHBA dhe Evropën për inteligjencën artificiale

Kompanitë Ruse lënë pas SHBA dhe Evropën për inteligjencën artificiale

Aplikacioni i komunikimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacioni i komunikimit Google Allo jep sot lamtumirën