20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

07.08.2018 23:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

20 vjet më parë, më 7 gusht 1998, terroristët shpërthyen eksplozivët e vendosur në kamionçina jashtë ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani. U vranë 258 persona, ndër ta 12 amerikanë, si dhe u plagosën mijëra të tjerë. Në një deklaratë për shtyp, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo bëri thirrje për vigjilencë me qëllim parandalimin e sulmeve të tilla në të ardhmen, si dhe përsëriti angazhimin e qeverisë amerikane në luftën kundër terrorizmit.

Shpërthimet e shndërruan në rrënoja pjesën më të madhe të ambjenteve të ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kenia.

Shumica e viktimave u shkaktuan prej shëmbjes së një ndërtese pranë.

Një ndër anëtarët e ekipeve të shpëtimit në atë kohë u rikthye për të vizituar për herë të parë një memorial të ngritur aty.

“Është hera e parë që po rikthehem. Madje në po këtë vend ku po qëndrojmë, kaluam atëherë 4 ose 5 ditë duke kërkuar njerëzit që ishin goditur. Kur i shikon emrat këtu në mur, shumë nga këto kujtime të rikthehen”, thotë Bruce Neuhaus, anëtar i ekipeve të kërkimit-shpëtimit në atë periudhë.

Departamenti i Shtetit pati njoftuar se shpërthimi në Tanzani ndodhi pesë minutash pas shpërthimit në Nairobi.

Shpërthimet bënë publik emrin e Osama Bin Ladenit dhe organizatës së tij al-Kaida, që mori përsipër autorësinë për vrasjet dhe shkatërrimin.

Vetëm disa ditë pas shpërthimeve të 7 gushtit, dy prej bashkëpunëtorëve të Bin Ladenit u arrestuan dhe u akuzuan për sulmet.

Vetë ai u vra disa vjet më vonë, në maj të vitit 2011, nga njësi elitare e ushtrisë amerikane, në një rezidencë të tij në Pakistan.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli vizitë në Gjermani, kërkon mbështetjen për liberalizimin e vizave

Veseli vizitë në Gjermani, kërkon mbështetjen për liberalizimin e vizave

Hahn: Spanja mund ta njohë Kosovën pas marrëveshjes me Serbinë

Hahn: Spanja mund ta njohë Kosovën pas marrëveshjes me Serbinë

Ramush Haradinaj: Aspak shqetësues buxheti për themelimin e ushtrisë

Ramush Haradinaj: Aspak shqetësues buxheti për themelimin e ushtrisë

Rama publikon mesazhet: Bojkoti i opozitës për MSA-në nuk u prit mirë nga ndërkombëtarët

Rama publikon mesazhet: Bojkoti i opozitës për MSA-në nuk u prit mirë nga ndërkombëtarët

Haradinaj: Po më duket që do t’i shkojë deri në fund mandatit

Haradinaj: Po më duket që do t’i shkojë deri në fund mandatit

Hoti i kundërpërgjigjet Vuçiqit për Ushtrinë e Kosovës

Hoti i kundërpërgjigjet Vuçiqit për Ushtrinë e Kosovës

Lluka: Prizreni do të jetë pjesë e projekteve zhvillimore

Lluka: Prizreni do të jetë pjesë e projekteve zhvillimore

Propozohet që pushimi i lehonisë të paguhet vetëm nga shteti

Propozohet që pushimi i lehonisë të paguhet vetëm nga shteti

Poterqi i Klinës me rrugë të asfaltuara, në Gjurgjevik të Madh fillojnë punimet në rrugën e re

Poterqi i Klinës me rrugë të asfaltuara, në Gjurgjevik të Madh fillojnë punimet në rrugën e re

Përplasje në Komision rreth Ligjit për Automjete

Përplasje në Komision rreth Ligjit për Automjete

Qeveria themelon Komision për trajtimin e Ekstremizmit të Dhunshëm

Qeveria themelon Komision për trajtimin e Ekstremizmit të Dhunshëm

Shefi i FMN-së në Kosovë ngre alarmin se vendi po shkon drejtë një krize fiskale

Shefi i FMN-së në Kosovë ngre alarmin se vendi po shkon drejtë një krize fiskale

Nenad Rikallo ua ndanë mbi 2 milionë euro serbëve të veriut

Nenad Rikallo ua ndanë mbi 2 milionë euro serbëve të veriut

Deklarata e Scott për pavarësinë e Kosovës “çon në këmbë” Serbinë, vijnë reagime të ashpra

Deklarata e Scott për pavarësinë e Kosovës “çon në këmbë” Serbinë, vijnë reagime të ashpra

Ia kërkoi 2500 euro ose do t’ia publikonte fotot intime, policia e arreston

Ia kërkoi 2500 euro ose do t’ia publikonte fotot intime, policia e arreston

Ahmeti: Autobusët e rinj nuk tërhiqen nga qarkullimi

Ahmeti: Autobusët e rinj nuk tërhiqen nga qarkullimi