20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20.01.2020 09:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Për shkak të kushteve jo të mira, në të cilat punojnë shumë punëtorë të KEK-ut, vit pas viti preken me sëmundje të rënda dhe më të shpeshta janë ato të kancerit. Punëtorë të shumtë të kësaj Korporate nuk mund ta shijojnë as pensionin, për shkak se vdesin nga sëmundjet që marrin, shkruan gazeta Zëri.

Punëtorët e Korporatës Energjetike të Kosovës po vazhdojnë të punojnë në kushte të rënda, prej së cilës po marrin sëmundje të ndryshme që po ua rrezikojnë jetën. Gjatë vitit 2019 20 punëtorë të Korporatës Energjetike të Kosovës kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit, prej të cilit thuhet se janë prekur në vendin e tyre të punës.

Kryetari i Nënsindikatës së Punëtorëve të KEK-ut, Nexhat Llumnica, ka thënë për “Zërin” se punëtorët e KEK-ut punojnë në kushte jo të mira, ku edhe i ekspozohen rrezikut për t’u prekur nga sëmundje të rënda. “Gjatë vitit të kaluar nga sëmundjet që dyshohet se i marrin nga vendi i punës janë rreth 20 veta, kryesisht sëmundje të rënda kanceroze. Punëtorët e KEK-ut kanë vende të rrezikshme të punës për arsye se u ekspozohen gazrave, pluhurit, dridhjeve, zhurmës, tymit të saldimeve etj”, ka thënë ai.

Pavarësisht marrjes së masave mbrojtëse, ai ka thënë se është e vështirë të largohet ekspozimi ndaj rrezikut në punën që bëhet në KEK. Llumnica ka kërkuar që punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës t’u njihet sëmundja që marrin në vendin e punës e të paguhen për ekspozimin ndaj rrezikshmërisë në punën që bëjnë. “Sa u përket masave mbrojtëse, pavarësisht aplikimit të tyre është e vështirë të largohet ekspozimi i rrezikut, mirëpo punëtorëve të KEK-ut t’u njihet sëmundja profesionale që i marrin nga vendi i punës, të kanë pagesën për rrezikshmëri dhe të respektohet ligji që në këto raste këto vende të rrezikshme duhet t’i kenë 30 ditë pune pushim vjetor në vitin kalendarik’, ka shtuar ai.

Pavarësisht investimeve që janë bërë në KEK, punëtorët e kësaj korporate ende nuk janë të kënaqur me kushtet që u ofrohen, për shkak se puna që ata bëjnë vlerësohet të jetë tejet e rëndë e po ashtu edhe e rrezikshme, për shkak të gazrave helmuese. Punëtorëve të KEK-ut, që punojnë me ndërrime, nuk u paguhet as fundjava 50 për qind, nuk u respektohen pushimet vjetore e pushimet mjekësore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit