20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20.01.2020 09:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Për shkak të kushteve jo të mira, në të cilat punojnë shumë punëtorë të KEK-ut, vit pas viti preken me sëmundje të rënda dhe më të shpeshta janë ato të kancerit. Punëtorë të shumtë të kësaj Korporate nuk mund ta shijojnë as pensionin, për shkak se vdesin nga sëmundjet që marrin, shkruan gazeta Zëri.

Punëtorët e Korporatës Energjetike të Kosovës po vazhdojnë të punojnë në kushte të rënda, prej së cilës po marrin sëmundje të ndryshme që po ua rrezikojnë jetën. Gjatë vitit 2019 20 punëtorë të Korporatës Energjetike të Kosovës kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit, prej të cilit thuhet se janë prekur në vendin e tyre të punës.

Kryetari i Nënsindikatës së Punëtorëve të KEK-ut, Nexhat Llumnica, ka thënë për “Zërin” se punëtorët e KEK-ut punojnë në kushte jo të mira, ku edhe i ekspozohen rrezikut për t’u prekur nga sëmundje të rënda. “Gjatë vitit të kaluar nga sëmundjet që dyshohet se i marrin nga vendi i punës janë rreth 20 veta, kryesisht sëmundje të rënda kanceroze. Punëtorët e KEK-ut kanë vende të rrezikshme të punës për arsye se u ekspozohen gazrave, pluhurit, dridhjeve, zhurmës, tymit të saldimeve etj”, ka thënë ai.

Pavarësisht marrjes së masave mbrojtëse, ai ka thënë se është e vështirë të largohet ekspozimi ndaj rrezikut në punën që bëhet në KEK. Llumnica ka kërkuar që punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës t’u njihet sëmundja që marrin në vendin e punës e të paguhen për ekspozimin ndaj rrezikshmërisë në punën që bëjnë. “Sa u përket masave mbrojtëse, pavarësisht aplikimit të tyre është e vështirë të largohet ekspozimi i rrezikut, mirëpo punëtorëve të KEK-ut t’u njihet sëmundja profesionale që i marrin nga vendi i punës, të kanë pagesën për rrezikshmëri dhe të respektohet ligji që në këto raste këto vende të rrezikshme duhet t’i kenë 30 ditë pune pushim vjetor në vitin kalendarik’, ka shtuar ai.

Pavarësisht investimeve që janë bërë në KEK, punëtorët e kësaj korporate ende nuk janë të kënaqur me kushtet që u ofrohen, për shkak se puna që ata bëjnë vlerësohet të jetë tejet e rëndë e po ashtu edhe e rrezikshme, për shkak të gazrave helmuese. Punëtorëve të KEK-ut, që punojnë me ndërrime, nuk u paguhet as fundjava 50 për qind, nuk u respektohen pushimet vjetore e pushimet mjekësore.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje