2.6 miliardë euro qarkullojnë jashtë pajisjeve fiskale (Video)

26.03.2015 10:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
2.6 miliardë euro qarkullojnë jashtë pajisjeve fiskale (Video)

Afër 35 për qind e qarkullimit të përgjithshëm në Kosovë, nuk tatimohet përmes pajisjeve fiskale.

Këtë fakt e ka pranuar Ministri i Financave, Avdullah Hoti i cili ka njoftuar se shuma totale e qarkullimit vjetor është 7 miliardë euro.

Sipas tij, prej tyre 2.6 miliardë euro llogaritet t’i kenë shmangur tatimeve përmes pajisjeve fiskale.

Humbjet vjetore të shtetit nga kjo shmangie llogaritet të jenë prej qindra miliona eurove.

Njohësi i ekonomisë, Lekë Musa për Tribuna Channel, ka thënë se kjo përveç se po i krijon humbje shtetit, në të njëjtën kohë po krijon pabarazi në mes bizneseve.

Musa thotë se projekti i arkave fiskale ka dështuar pasi që qeveria kishte krijuar monopol në shitjen e tyre.

Sipas vlerësimeve të Ministrisë së Financave rreth 20 mijë biznese ende nuk janë pajisur me arka fiskale.

Ministria e Financave përmes Udhëzimi Administrativ ka vendosur që licencimi për tu pajisur me arka fiskale të kalojë nga licencimi i kompanive që i kanë shitur tek certifikimi i pajisjet fiskale.

Përmes këtij vendimi është liberalizuar tregu për shitjen e arkave fiskale të cilat pritet të kushtojnë më lirë.

/Gazeta Tribuna/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Thaçi vazhdon akuzat kundër Kurtit dhe Vetëvendosjes, thotë se është koha të përballen me drejtësinë

Thaçi vazhdon akuzat kundër Kurtit dhe Vetëvendosjes, thotë se është koha të përballen me drejtësinë

Sot merret vendimi i shumëpritur, janë blidhur gjyqtarët e Kushtetueses

Sot merret vendimi i shumëpritur, janë blidhur gjyqtarët e Kushtetueses

Kurti: Deklarata e Thaçit është shpifje e gënjeshtër e tij, ku është prokurori i shtetit?

Kurti: Deklarata e Thaçit është shpifje e gënjeshtër e tij, ku është prokurori i shtetit?

Takohet Kurti me Shpend Ahmetin

Takohet Kurti me Shpend Ahmetin

Nisma Socialdemokrate: Presim formimin e Qeverisë Hoti brenda tri ditëve pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Nisma Socialdemokrate: Presim formimin e Qeverisë Hoti brenda tri ditëve pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese