17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

03.04.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

Kryetarët dy komunave të Mitrovicës kanë mbajtur një konferencë për media, për të njoftuar qytetarët lidhur me situatën që po mbretëron në këtë komunë.

Në këtë konferencë foli komandanti i KFOR-it, Michele Risi i cili porositi qytetarët të kenë kujdes dhe të ndjekin udhëzimet e institucioneve publike.

“Dua të falënderoj të nderuarit kryetarët që janë me neve këtu. Që të dy e dinë se situata me koronavirusin është shumë serioze. Është shumë serioze në Ballkan, është shumë serioze në Evropë. Jam i sigurte se secili qytetarë në Mitrovicë do të ndjekë udhëzimeve të institucioneve publike të Kosovës dhe të dy kryetarëve. Dua të falënderoj mediat dhe të gjithë shtypin sepse kjo na ndihmon”.

Kryetari i Mitrovicës së Jugut Agim Bahtiri, tha se qytetarët duhet të respektojnë rregullat e dhëna nga institucionet kompentente.

“Kisha pas një lutje për të gjithë qytetarët e Mitrovicës, pa marrë parasysh cilit nacionalitet. Po përballemi me një virus që nuk njeh kombësi. Unë ju bëj thirrje që të rrini në shtëpi të izoluar. Ju lus që edhe atë kohë që jeni të lirë të lëvizni ruani distancën mës vete. Dhe mbani higjienën në shtëpitë e juaja. Në Mitrovicën e Veriut janë të infektuar dy persona, njëri ka vdekur.”

Ndërkaq kreu i Mitrovicë së Veriut Goran Rakiq, theksoi se qytetarët e komunave veriore duhet të jenë të kujdesshëm pasi që kjo sëmundje po godet gati çdo moshë.

Klan Kosova ka mësuar se në komunat veriore janë të infektuar 17 persona, kurse mbi 200 persona janë izoluar.

Kryetarët e komunave të Mitrovicës, Agim Bahtiri e Goran Rakiq, në konferencë të përbashkët për medie

Kryetarët e komunave të Mitrovicës, Agim Bahtiri e Goran Rakiq, në konferencë të përbashkët për medie

Posted by Klan Kosova on Thursday, April 2, 2020

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?

Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?

Regjistrohet numri më i ulët me koronavirus në dy muaj e fundit në Itali

Regjistrohet numri më i ulët me koronavirus në dy muaj e fundit në Itali

Midis 867 rasteve të reja të konfirmuara mw koronavirus, 73% (631) janë profesionistë të shëndetësisë në vend, Spanjë

Midis 867 rasteve të reja të konfirmuara mw koronavirus, 73% (631) janë profesionistë të shëndetësisë në vend, Spanjë

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Sekretari i OECD, i thotë Kurtit se është i gatshëm t’i ndihmojë Kosovës pas pandemisë

Sekretari i OECD, i thotë Kurtit se është i gatshëm t’i ndihmojë Kosovës pas pandemisë

50 fanellat më të bukura në histori të futbollit

50 fanellat më të bukura në histori të futbollit

Në Gjevgjeli marrin nga 1.000 euro gjobë personat që luanin valle

Në Gjevgjeli marrin nga 1.000 euro gjobë personat që luanin valle

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Nurellari: Akti amatoresk i qeverisë me Komisionin e Venecias e ka turpëruar Kosovën

Nurellari: Akti amatoresk i qeverisë me Komisionin e Venecias e ka turpëruar Kosovën

Osmani: Takova shefat e grupeve parlamentare lidhur me nismën legjislative për pandeminë

Osmani: Takova shefat e grupeve parlamentare lidhur me nismën legjislative për pandeminë

Maqedoni e V.: Qeveria të heqë dorë nga investimet joproduktive

Maqedoni e V.: Qeveria të heqë dorë nga investimet joproduktive

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset