165 persona në karantinë, dje u liruan 70

03.05.2020 19:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
165 persona në karantinë, dje u liruan 70

Kanë kaluar rreth dy muaj prej kur Qeveria në detyrë e Kosovës ka marrë vendim për caktimin e Qendrës së Studentëve në Prishtinë si hapësirë karantine. Nga ajo kohë deri më sot në këtë Qendër kanë qëndruar mbi 950 persona, prej tyre vetëm 6 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta, ka thënë përmes telefonit për KosovaPress se për momentin në këtë qendër janë të vendosur 165 persona të dyshuar me COVID-19 dhe ky numër pritet të rritet javën e ardhshme.

“Për momentin, në konviktet e Qendrës së Studentëve, tash si karantinë janë të vendosur 165 persona, në total, kurse gjatë javës që vjen pritet të vijnë edhe persona të tjerë nga jashtë Kosovës, bashkatdhetarë të cilët do të vendosën në Qendrën e Studentëve”, tha Sfishta.

Sfishta theksoi se varësisht prej kohës kur personat vendosen në karantinë, pas 14 dite të gjithë vazhdojnë me procedurat e testimit dhe nëse rezultojnë negativë, të nesërmen lirohen.

“Varësisht prej atyre se sa kanë ardhur para 14 dite, pra e kanë kaluar kohën e karantinimit testohen aq edhe do të dalin. Për shembull, dje kanë dalë mbi 70 vetë, sot nuk ka pasur asnjë të testuar në mënyrë që të dalin nesër…Mbi 950 persona kanë kaluar deri më tash përmes karantinës në Qendrën e Studentëve ku shumica prej tyre kanë dalë negative dhe janë liruar”, thotë Sfishta.

Ai thotë se Qendra e Studentëve e kthyer tash më në karantinë, ofron shërbimet e nevojshme për të gjithë personat.

“Të gjitha shërbimet që ne si staf i Qendrës së studentëve i kemi marrë përsipër po i kryejmë në formën sa më të mirë të mundshme, gjithashtu edhe ekipet mjekësore janë në funksion të detyrave dhe ne po e dhënë maksimumin që t’i shërbejmë në formën më të mirë të mundshme në mënyrë që ta kalojnë më lehtë”, deklaroi Sfishta.

Ndryshe, Qendra e Studentëve në Prishtinë tashmë ka kaluar në menaxhim të drejtpërdrejtë të Ministrisë së Shëndetësisë deri në pushimin e gjendjes emergjente të shpallur nga Qeveria e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë