16 vjeçari vret veten për lojën PUBG

07.04.2019 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
16 vjeçari vret veten për lojën PUBG

Vetëvrasja e një djali pasi mamaja e qortoi sepse po luante me një lojë mjaft të famshme online, ka nisur një debat të zjarrtë në Indi nëse ajo duhet të mos lejohet më në vend.

Babai i 16-vjeçarit – i cili vari veten – kërkon që loja “PlayerUnknown’s Battlegrounds”, e njohur si PUBG, të ndalohet në Indi.

Në zemër të konfliktit është një normë kulturore në vendin me mbi 1 miliardë banorë: Prindërit presin që fëmijët e tyre, të cilët i mbajnë në shtëpi edhe kur bëhen të rritur, të përqendrohen te mësimet dhe karriera profesionale.

Ata që kërkojnë ndalimin e lojës thonë që ajo është një shpërqendrim vrastar. Në mars, dy djem në të njëzetat që po luanin pranë shinave të trenit u vranë nga një tren pasi ishin përqendruar te loja.

PUBG është një lojë mbijetese e zhvilluar nga një kompani koreano-jugore, në të cilën lojtarët hidhen në një ishull dhe duhet të eliminojnë njëri-tjetrin.

Që prej publikimit në vitin 2017, ka arritur të sigurojë shumë lojtarë në kompjuterë, por edhe telefona celularë. Deri në dhjetorin e vitit të kaluar 200 milionë vetë e kishin shkarkuar lojën në aparatin e tyre celular. /A2news

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


16 vjeçari vret veten për lojën PUBG

16 vjeçari vret veten për lojën PUBG

Vetëm tre për qind e pjesëmarrësve, arritën ta përfundojnë sfidën e ëmbëlsirës me çokolatë (Foto)

Vetëm tre për qind e pjesëmarrësve, arritën ta përfundojnë sfidën e ëmbëlsirës me çokolatë (Foto)

Cilët janë uebsajtet më të vizituara në gjithë botën?

Cilët janë uebsajtet më të vizituara në gjithë botën?

Adoleshentja tregon vështirësitë e punës si sirenë (Video)

Adoleshentja tregon vështirësitë e punës si sirenë (Video)

Twitter eksperimenton etiketa të reja për grupet e cicërimeve

Twitter eksperimenton etiketa të reja për grupet e cicërimeve

Facebook është përdorur haptazi nga kriminelët kibernetikë për të ofruar shërbime hakimi

Facebook është përdorur haptazi nga kriminelët kibernetikë për të ofruar shërbime hakimi

Rindërtohet makineria e deshifrimit të kodeve të Luftës së Dytë Botërore

Rindërtohet makineria e deshifrimit të kodeve të Luftës së Dytë Botërore

Dallimi mes unazës me diamant origjinal dhe tjetrës që ka gur të përpunuar (Foto)

Dallimi mes unazës me diamant origjinal dhe tjetrës që ka gur të përpunuar (Foto)

Google konfirmon variantet buxhetore të Pixel 3 dhe 3 XL

Google konfirmon variantet buxhetore të Pixel 3 dhe 3 XL

Gmail sugjeron subjekte në bazë të përmbajtjes së e-mailit

Gmail sugjeron subjekte në bazë të përmbajtjes së e-mailit

Shënjestra e radhës së Bashkimit Evropian janë platformat dhe publikuesit e video lojërave

Shënjestra e radhës së Bashkimit Evropian janë platformat dhe publikuesit e video lojërave

Divorci më i shtrenjtë në histori mund të jetë ai i bosit të Amazon Jeff Bezos

Divorci më i shtrenjtë në histori mund të jetë ai i bosit të Amazon Jeff Bezos

Një startup Zviceran thotë se ka ndërtuar bateri 1,000 km për makinat elektrike

Një startup Zviceran thotë se ka ndërtuar bateri 1,000 km për makinat elektrike

Shefi i Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit thotë se qëndrimi i SHBA ndaj Huawei politikisht i motivuar

Shefi i Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit thotë se qëndrimi i SHBA ndaj Huawei politikisht i motivuar

Ja sesi dy studentë Kinezë në SHBA morën nga Apple iPhone me vlerë 900,000 dollarë

Ja sesi dy studentë Kinezë në SHBA morën nga Apple iPhone me vlerë 900,000 dollarë

Turistit kinez ia ndaluan shishen e qumështit në aeroplan, piu më se dy litra për të mos e hedhur (Video)

Turistit kinez ia ndaluan shishen e qumështit në aeroplan, piu më se dy litra për të mos e hedhur (Video)