15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

24.03.2020 15:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

Pesë persona janë duke pritur rezultatet e tyre për të kuptuar nëse janë apo jo të prekur me COVID-19 në Klinikën Infektive në QKUK.

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës (QKUK), vetëm gjatë ditës së sotme janë realizuar 20 teste për COVID-19.

Faik Hoti, drejtori i departamentit për informim në Ministrinë e Shëndetësisë, ka bërë të ditur për lajmi.net, se 15 prej personave të testuar kanë rezultuar negativ ndërkaq pesë të tjerë janë në pritje të rezultateve.

“Raste të festuara për SARS-CoV dhe te cilët kanë rezultuar negativ janë 15 raste. Dhe jemi në pritje të rezultateve për 5 raste”, ka treguar Hoti.

Theksojmë se deri më tani në tërë Kosovën janë 61 raste të konfirmuara me koronavirus dhe për fat të keq një person ka ndërruar jetë,transmeton Lajmi.net.

Qeveria në lidhje me parandalimin e përhapjes së virusit ka kufizuar lëvizjen e njerëzve dhe makinave në tërë territorin e Kosovës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Mikrobiologu Raka kritikon IKSHP’në del kundër mbajtjes së seancës

Mikrobiologu Raka kritikon IKSHP’në del kundër mbajtjes së seancës

Ish-Presidenti: Gjuha e ashpër e politikanëve që po përdoret, shqetëson çdo njeri normal në këtë vend

Ish-Presidenti: Gjuha e ashpër e politikanëve që po përdoret, shqetëson çdo njeri normal në këtë vend

15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

Edhe BE-ja kërkon unitet nga institucionet në Kosovë – “Nuk është koha për antagonizma politikë”

Edhe BE-ja kërkon unitet nga institucionet në Kosovë – “Nuk është koha për antagonizma politikë”

IKSHPK nuk “përzihet” në punët e Kuvendit, seanca mund të mbahet

IKSHPK nuk “përzihet” në punët e Kuvendit, seanca mund të mbahet

Shqipëri: Një i vdekur dhe 19 raste të reja në 24 orë

Shqipëri: Një i vdekur dhe 19 raste të reja në 24 orë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Kurti nuk u përgjigjet akuzave se shkeli Kushtetutën, thotë se u zbatuan rekomandimet e IKSHP’së

Kurti nuk u përgjigjet akuzave se shkeli Kushtetutën, thotë se u zbatuan rekomandimet e IKSHP’së

Mjekja nga Gjilani zbulon detaje: 3 anëtarë të familjes Shaqiri më ikën nga ordinanca

Mjekja nga Gjilani zbulon detaje: 3 anëtarë të familjes Shaqiri më ikën nga ordinanca

Ambasadorët e Quint-it i kërkojnë Kosovës të përqendrohet në luftën kundër koronavirusit

Ambasadorët e Quint-it i kërkojnë Kosovës të përqendrohet në luftën kundër koronavirusit

Thaçi: Kurti i rrezikoi qytetarët, i detyroi të dalin në mëngjes e të bëjnë tollovi

Thaçi: Kurti i rrezikoi qytetarët, i detyroi të dalin në mëngjes e të bëjnë tollovi

Thaçi e shpërfill rrezikun, e lagë gishtin në gojë gjatë konferencës

Thaçi e shpërfill rrezikun, e lagë gishtin në gojë gjatë konferencës

Gazetarëve e punonjësve medialë nuk u kufizohet lëvizja

Gazetarëve e punonjësve medialë nuk u kufizohet lëvizja