15 mite rreth kancerit të gjirit që asnjë grua nuk duhet të besojë

12.10.2017 10:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
15 mite rreth kancerit të gjirit që asnjë grua nuk duhet të besojë

 Diagnostikimi i kësaj sëmundjeje në fazat e hershme nuk është i pamundur ndaj femrat duhet të jenë të kujdesshme ndaj çdo shenje e të mos lënë pas dore kontrollet shëndetësore rutinë. Por para së gjithash çdo grua duhet të dijë të vërtetat rreth kësaj sëmundjeje dhe mitet që duhen ndaluar së besuari.

MitetTë rrezikuara janë vetëm gratë që në familjen e tyre të paktën një e afërme ka vuajtur nga kanceri i gjirit.MITVeshja e reçipetave të ngushta apo me sfungjer që ushtrojnë presion mbi gjoks rrisin rrezikun e kancerit të gjirit.MITNëse arrini të dalloni një gjendër apo cist, ky i fundit është kancerogjen! Kjo nuk është e vërtetë! Cistet mund të jenë dhe thjesht likite dhe aspak të rrezikshme për shëndetin. Kanceri i gjirit mund të transmetohet nga kontakti fizik.  

MIT Implantet e gjoksit zhvillojnë kancer dhe rrisin rrezikun e kësaj sëmundjeje. MITNuk është e vërtetë që një në 8 gra mund të rrezikohet nga kanceri i gjirit, vlera e saktë është një në 233 në moshën 30 vjeçare dhe një në 8 shkon në moshën 85 vjeçare.

Antidjersa rrit rrezikun e kancerit të gjirit. Mos e besoni kete gje pasi nuk eshte e verteteMadhësia e gjoksit shkon në përpjestim të drejtë me rrezikun e kancerit të gjirit ! E gabuar ! Nëse keni gjoks të vogël nuk do të thotë që nuk mund të prekeni nga kjo sëmundje. Kanceri i gjirit mund të trashëgohet njësoj si nga trungu familjar i nënës ashtu dhe nga ai i babait. E vertete 

Mit: Kafeina shkakton kanceri gjiri. Nëse një grua është e prirur nga fibrocisteve nuk do të thotë që ajo ka më shumë shanse të preket nga kanceri i gjirit.Duke qenë se gjatë mamografive një grua ekspozohet ndaj rrezatimit të dëmshëm mund të ketë më shumë rrezik të preket nga kanceri i gjirit ! Kjo gjë nuk është e vërtetë ! Gratë obese kanë të njëjtat shanse për t’u prekur nga kjo sëmundje njësoj si gratë e tjera ! Kjo gjë fatkeqësisht nuk është e vërtetë ! Gratë mbipeshë kanë shanse më të mëdha për të vuajtur nga kanceri i gjirit kryesisht pas menopauzës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bashkimi Evropian do të taksojë gjigantët e teknologjisë me 3% të të ardhurave vjetore

Bashkimi Evropian do të taksojë gjigantët e teknologjisë me 3% të të ardhurave vjetore

Llogaria në Instagram për ata që nuk arrijnë të hipin në tren (Video)

Llogaria në Instagram për ata që nuk arrijnë të hipin në tren (Video)

Unitedi së shpejti edhe me ofertë drejt Realit për Varanen

Unitedi së shpejti edhe me ofertë drejt Realit për Varanen

Çmimi i lartë i këpucëve dhe fustanit të Xhensilës

Çmimi i lartë i këpucëve dhe fustanit të Xhensilës

Përplasja për muri mësim për vogëlushin se nuk duhet ecur me kovë në kokë (Video)

Përplasja për muri mësim për vogëlushin se nuk duhet ecur me kovë në kokë (Video)

Ramiz Krasniqi arsyeton humbjen e thellë ndaj Portugalisë: Luajtëm me një skuadër me përgatitje fizike fenomenale

Ramiz Krasniqi arsyeton humbjen e thellë ndaj Portugalisë: Luajtëm me një skuadër me përgatitje fizike fenomenale

Çfarë ka ndodhur me fytyrën e Gentës?

Çfarë ka ndodhur me fytyrën e Gentës?

Ariu i parë polar në Britani që prej 25 vitesh, shfaqet për herë të parë në ambient të jashtëm

Ariu i parë polar në Britani që prej 25 vitesh, shfaqet për herë të parë në ambient të jashtëm

Batistuta: Roma mund ta eliminojë Barçën

Batistuta: Roma mund ta eliminojë Barçën

Ju mund të blini një iPhone X 4,700 dollarësh me fytyrën e presidentit Rus Vladimir Putin

Ju mund të blini një iPhone X 4,700 dollarësh me fytyrën e presidentit Rus Vladimir Putin

DigitAlb publikon deklaratë zyrtare për konfliktin mes Mustafa Nanos dhe Ilda Bejlerit

DigitAlb publikon deklaratë zyrtare për konfliktin mes Mustafa Nanos dhe Ilda Bejlerit

Kosova dhe Serbia do të ballafaqohen në afërsi të Beogradit

Kosova dhe Serbia do të ballafaqohen në afërsi të Beogradit

Flet ish-bashkëshortja e Blerim Xhemaili: Nuk do martohesha kurrë më me një futbollist!

Flet ish-bashkëshortja e Blerim Xhemaili: Nuk do martohesha kurrë më me një futbollist!

Agjenti i Kondogbias përgënjeshtron raportimet se francezi është kërkuar nga Reali

Agjenti i Kondogbias përgënjeshtron raportimet se francezi është kërkuar nga Reali

Televizorët e rinj Samsung QLED me “Ambient Mode” fillojnë nga 1,499 dollarë

Televizorët e rinj Samsung QLED me “Ambient Mode” fillojnë nga 1,499 dollarë

Greta Koçi paralajmëroi bashkëpunimin që nuk prisnim

Greta Koçi paralajmëroi bashkëpunimin që nuk prisnim