15 këshilla për të jetuar një jetë të shëndetshme

07.08.2018 12:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
15 këshilla për të jetuar një jetë të shëndetshme

Por për të pasur një jetë të shëndetshme, natyrisht që duhet ti kushtojmë rëndësi disa gjërave.

Ne kemi mbledhur një listë prej 15 këshillash që ju të jetoni një jetë pa probleme shëndetësore: 

1. Vraponi 10 deri në 30 minuta çdo ditë;

2. Uluni në qetësi për rreth 10 minuta çdo ditë;

3. Pini të paktën 2 litra ujë në ditë;

4. Flini 8 orë në ditë;

5. Jetoni me tre E-jat: Energjia, Entuziazmi, Empatia;

6. Luani më shumë lojëra;

7. Lexoni më shumë libra se që keni lexuar muajin e kaluar;

8. Praktikoni meditimin dhe yoga;

9. Kaloni kohë me personat mbi 70 vjeç dhe me personat nën 6 vjeç;

10. Ëndërroni më shumë gjatë kohës që jeni zgjuar;

11. Hani më shumë ushqime që rriten në pemë dhe hani më pak ushqime të përpunuara;

12. Mundohuni të bëni të paktën 3 njerëz në ditë të qeshin;

13. Mos harxhoni energjinë tuaj në thashetheme;

14. Harroni problemet e së kaluarës;

15. Mos mendoni negativisht!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Investitorë të fuqishëm brenda Facebook kërkojnë largimin e Zuckerberg

Investitorë të fuqishëm brenda Facebook kërkojnë largimin e Zuckerberg

Sheqeri në gjak mund ta rrisë mundësinë e demencës

Sheqeri në gjak mund ta rrisë mundësinë e demencës

Kante i gatshëm të rinovojë me Chelsean

Kante i gatshëm të rinovojë me Chelsean

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Jetëgjatësia do të rritet, Spanja rrëzon nga froni Japoninë – SHBA-Kinë përmbysen

Jetëgjatësia do të rritet, Spanja rrëzon nga froni Japoninë – SHBA-Kinë përmbysen

Real Madridi e ka telefonuar Antonio Conten

Real Madridi e ka telefonuar Antonio Conten

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

Jo vetëm Juve, edhe Roma pas Andersenit

Jo vetëm Juve, edhe Roma pas Andersenit

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Fluturaket ushtarake vietnameze, fluturuan mbi ‘kokat’ e motoçiklistëve para se të aterrojnë (Video)

Fluturaket ushtarake vietnameze, fluturuan mbi ‘kokat’ e motoçiklistëve para se të aterrojnë (Video)

FSHF publikon pamje të reja, po jetësohet Arena Kombëtare

FSHF publikon pamje të reja, po jetësohet Arena Kombëtare

Mosha e pubertetit të djemve varet nga nëna

Mosha e pubertetit të djemve varet nga nëna

Telefoni i rekordeve Xiaomi Mi Mix 3 vjen më 25 Tetor me 10GB RAM dhe rrjet 5G

Telefoni i rekordeve Xiaomi Mi Mix 3 vjen më 25 Tetor me 10GB RAM dhe rrjet 5G

Vazhdojnë kritikat e Scholesit ndaj Unitedit: Me Lukakun kurrë nuk do ta fitojë titullin

Vazhdojnë kritikat e Scholesit ndaj Unitedit: Me Lukakun kurrë nuk do ta fitojë titullin

Tesla ndërton fabrikën e parë jashtë Shteteve të Bashkuara

Tesla ndërton fabrikën e parë jashtë Shteteve të Bashkuara