Këmbët e kryqëzuara si veti sjell pasoja

16.02.2016 09:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këmbët e kryqëzuara si veti sjell pasoja

Këmbët e kryqëzuara është një veti që e përdorin shpesh shumë njerëz. Ky është një pozicion shumë seksi që në vende të ndryshme njihet si pozicioni i “zonjave të vërteta”.

Ne thuajse jemi mësuar t’i kryqëzojmë këmbët pa menduar, por thuajse askush nuk i di pasojat serioze që kjo pozitë i ka në shëndetin tonë.
Disa nga problemet që shkakton një kryqëzim i tillë i këmbëve janë;

Mbajtja e kësaj pozite për orë të tëra mund të shkaktoj një sëmundje të quajtur ‘peroneal nerve paralysis’ apo paralizë.
lexo edhe: Ju shqetëson gërhitja në gjumë? Ja disa mënyra si të shpëtoni prej saj

Në vitin 2010, studime të shumta kishin dëshmuar se qëndrimi ulur për një kohë të gjatë me këmbët e kryqëzuara e rrit shtypjen tuaj të gjakut, edhe nëse nuk keni probleme me shtypje të gjakut, transmeton lajmi.net.

Një nga arsyet për këtë është se kur e vendosni njërën këmbë sipër tjetrës, ajo e dërgon gjakun nga këmbët në gjoks, duke shkaktuar që shumë gjak të qarkulloj nga zemra juaj, gjë që e rrit edhe shtypjen e gjakut.

Veç këtyre, qëndrimi ulur me këmbët e kryqëzuara mund t’i shkaktoj edhe “venat e merimangës”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

I vuri zjarrin ndërtesës për t’u parë nga e ish e dashura si një hero – pesë vetë përfunduan në spital (Video)

I vuri zjarrin ndërtesës për t’u parë nga e ish e dashura si një hero – pesë vetë përfunduan në spital (Video)

Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani

Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani