Misri dhe vlerat e tij ushqyese

29.01.2016 11:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Misri dhe vlerat e tij ushqyese

Vetitë e tij janë të shumta.

Është një drith shumë i njohur dhe i përdorur në mënyra të ndryshme. Sugjerohet që kallinjtë e misrit mund të mblidhen në muajt korrik-gusht.

Farat e kallinjve në këtë kohë kanë shije fantastike, por kujdesi më i veçantë i duhet kushtuar thekëve të misrit, të cilat kanë vlera të mëdha diuretike dhe dizinfektuese për rrugët urinare.

Mund t’i grini hollë dhe t’i përzieni me domate apo rukola, ose të përgatisni me to çaj diuretik dhe dizinfektant. Ai është shumë i përdorur edhe në zooteknikë.

Prej kokrrave të misrit nxirret një vaj bimor me cilësi të jashtëzakonshme ushqyese.

Nëse kokrrat e misrit skuqen me vaj ulliri mund të shijojmë kokoshka (‘pop-corn’), një ushqim i shëndetshëm për fmëijët pa oreks, pasi përbëjnë një burim të mirë amidoni. Me miellin e misrit mund të përgatisim kaçamak të shijshëm dhe bukë pa gluten.

Mustaqet e misrit njihen si fitoterapi për shërimin e sëmundjeve urinare.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)