130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

29.05.2020 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Ka raste të reja të të infektuarve me coronavirus në Shtip. Sipas të dhënave më të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, janë regjistruar katër raste të reja, dy prej tyre janë punëtorë tekstili nga fabrika e veshjeve, e cila është mbyllur prej tre ditësh. 17 punonjës janë infektuar atje, dhe fabrika është e mbyllur, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në Shtip, mbi 130 qytetarë që kanë kontaktuar punëtorët e tekstilit të infektuar janë vendosur në vetizolim shtëpiak, sipas të dhënave të Qendrës për Shëndet Publik.

Kryetari i Komunës së Shtipit, Blagoj Boçvarski në konferencën e sotme për shtyp theksoi se është ende herët për të ndezur alarmin për marrjen e masave më rigoroze në territorin e Komunës së Shtipit.

Boçvarski tha se ky numër do të rritet në ditët në vijim në mënyrë që të izolohen të gjitha kontaktet e punëtorëve të infektuar të tekstilit dhe të mos përhapen virusin. Në izolim janë një numër i madh i punonjësve në konfeksionin e tekstilit, e cila është e mbyllur, dhe në izolim është pronari i kompanisë.

“Këtë mëngjes kemi kontaktuar me disa pronarë të dyqaneve të veshjeve, për të cilat tashmë janë bërë analiza dhe listat e punonjësve u janë dhënë epidemiologëve dhe institucioneve tona, në mënyrë që të komunikojnë dhe telefonojnë ata dhe të shohin se ku është komunikimi dhe ku do të ndalet ai komunikim. Është përcaktuar saktësisht se kush janë ato kompani dhe me cilën transport kanë lëvizur”, tha Boçvarski.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Arsenal – Liverpool, formacionet e mundshme

Arsenal – Liverpool, formacionet e mundshme

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Therje me thikë në Pejë, policia arreston një person

Therje me thikë në Pejë, policia arreston një person

I infektuari me koronavirus sillet nëpër Prishtinë, rrihet nga disa persona të panjohur

I infektuari me koronavirus sillet nëpër Prishtinë, rrihet nga disa persona të panjohur

Meta pret sot Bashën

Meta pret sot Bashën

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Twiter mbush 14 vjeç

Twiter mbush 14 vjeç

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Maqedonia e Veriut voton

Maqedonia e Veriut voton