13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

14.03.2019 16:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

Facebook ka filluar të rikuperohet pas mese 14 orësh ndërprerje shërbimi në mbarë produktet duke lënë miliona njerëz pa komunikim në mbarë botën.

Rrjeti social kryesor i kompanisë, dy aplikacionet e komunikimit dhe rrjeti social i fotografive Instagram u prekën të gjithë.

Facebook ende nuk ka dhënë një shpjegim për këtë ndërprerje. Hera e fundit që Facebook pësoi një blackout masiv të kësaj magnitude ishte viti 2008 por sajti kishte vetëm 150 milionë përdorues.

Ndërsa sot ka 2.3 miliard përdorues aktivë në muaj. Problemet filluan pasditen e së Mërkurës dhe shenjat e para të rikuperimit u shfaqen mëngjesin e së Enjtes.

Platformat kryesore tek të cilat njerëzit mbështeten për të komunikuar çdo ditë ishin të papërdorshme.

Në përgjigje të spekulimeve, kompania tha se ndërprerja nuk ishte si rezultat i një sulmi DDoS, një sulm kibernetik që rrëzon serverët e internetit duke i mbytur me trafik.

Sa i përhapur ishte problemi?

Sipas përllogaritjeve problemet filluan të Mërkurën në 16:00 me orën tonë lokale. Ndërsa shërbimi kryesor i Facebook hapej, përdoruesit nuk postonin dot.

Në Instagram nuk rifreskonin dot kohështrirjen për të parë materiale të reja. Versioni desktop i Facebook Messenger nuk hapej por ai mobil në disa raste lejonte dërgimin e mesazheve.

WhatsApp shumë shpejt u pushtua gjithashtu nga problemet. DownDetector i cili monitoron aktivitetin e faqeve tha se humbja e shërbimit ishte prezent në mbarë botën ku Evropa dhe Azia ishin më të goditurat.

Këto probleme me shumë gjasa do ta godasin rëndë xhepin e Facebook. Kompania financon biznesin e saj përmes reklamave dhe sipas raportimeve thuhet se rrjeti social ka planifikuar të rimbursojë humbjet e reklamuesve gjatë ditës së djeshme.

Problemi preku edhe Facebook Workplace, versionin e rrjetit social për kompanitë dhe bizneset që komunikojnë së brendshmi. Ndërprerja vjen në një kohë kur Facebook po vihet në presion politik në SHBA ku disa ligjvënës kanë filluar të artikulojnë edhe shpërbërjen e gjigandëve të teknologjisë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

Smartfonët shpëtojnë një tjetër jetë në Australi

Smartfonët shpëtojnë një tjetër jetë në Australi

Notuesi u sulmua nga mjellma, i shkoi shumë afër gjatë notimit në liqe (Video)

Notuesi u sulmua nga mjellma, i shkoi shumë afër gjatë notimit në liqe (Video)

Selena Gomez paralajmëron albumin e ri

Selena Gomez paralajmëron albumin e ri

Telegram i shtohen 3 milionë përdorues të rinj gjatë ndërprerjes së shërbimit të Facebook ditën e djeshme

Telegram i shtohen 3 milionë përdorues të rinj gjatë ndërprerjes së shërbimit të Facebook ditën e djeshme

Rritet numri i laptopëve HP me bateri që shpërthejnë në flakë

Rritet numri i laptopëve HP me bateri që shpërthejnë në flakë

Projektligji që ndalon “lajmet e rreme” i niset Putinit për nënshkrim

Projektligji që ndalon “lajmet e rreme” i niset Putinit për nënshkrim

Minecraft arrin në 91 milion lojtarë aktivë

Minecraft arrin në 91 milion lojtarë aktivë

NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë