126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

16.10.2020 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

Në kuadër të drejtorisë së Bujqësisë të komunës së Obiliqit, sot, kanë filluar pagesat e dëmeve të shkaktuara nga vërshimet dhe erërat e forta në netët e 17 dhe 18 gushtit, ku pas vlerësimeve nga ana e komisionit janë 126 fermer përfitues dhe vlerë totale e kompensimit të dëmeve është 170.570.00€ të ndara nga buxheti komunal.

Njëkohësisht, DBZHR-ja ka filluar edhe me subvencionimin e bujqve me far gruri dhe naftë, gjithsej 293 fermer përfitues, vlera e subvencionimit prej 35,160.00€.

Gashi, është shprehur se përkushtimi në përkrahjen e bujqve do të vazhdojë, duke vlerësuar se sektori i bujqësisë është njëri ndër sektorët me rëndësi jetike për qytetarët e Obiliqit.

“Të nderuar qytetarë, kam kënaqësinë të ju njoftoj se në kuadër të drejtorisë komunale të Bujqësisë, sot kemi filluar me pagesat e dëmeve në kulturat bujqësore të shkaktuara nga vërshimet dhe erërat e forta në netët e 17 dhe 18 gushtit, pas vlerësimeve nga ana e komisionit janë 126 fermer përfitues dhe vlerë totale e kompensimit të dëmeve është 170.570.00€ të ndara nga buxheti komunal. Njëkohësisht, kemi filluar edhe me subvencionimin e bujqve me far gruri dhe naftë, gjithsej 293 fermer përfitues, vlera e subvencionimit prej 35,160.00€. Ne, jemi të përkushtuar në përkrahjen e vazhdueshme të sektorit bujqësisë si njëri ndër sektorët me rëndësi jetike për qytetarët tanë!”, ka shkruar kryetari Gashi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

“Aleksandar Vuçiqi akuzohet publikisht për vrasjen e Oliver Ivanoviqit”

“Aleksandar Vuçiqi akuzohet publikisht për vrasjen e Oliver Ivanoviqit”

Hoti: I tronditur me humbjen e dy djemve të familjes Arifaj

Hoti: I tronditur me humbjen e dy djemve të familjes Arifaj

Arben Gashi: Kurti ndërhyri në punët e Amerikës

Arben Gashi: Kurti ndërhyri në punët e Amerikës

Dy seanca, përmbledhje nga diskutimet dhe vendimet e Kuvendit

Dy seanca, përmbledhje nga diskutimet dhe vendimet e Kuvendit

Deputeti i PDK për shkarkimet e Hotit: LDK nuk po përmbahet nga veprimet komuniste

Deputeti i PDK për shkarkimet e Hotit: LDK nuk po përmbahet nga veprimet komuniste

Zgjidhen anëtarët e rinj të Komisionit të Pavarur të Mediave

Zgjidhen anëtarët e rinj të Komisionit të Pavarur të Mediave

Hoti shkarkon edhe drejtorin e ATK-së dhe të Doganës

Hoti shkarkon edhe drejtorin e ATK-së dhe të Doganës

PDK: Shkarkimi i Qalajt është hakmarrje e LDK-së për Haki Rugovën

PDK: Shkarkimi i Qalajt është hakmarrje e LDK-së për Haki Rugovën

Kurti mbështet publikisht Joe Bidenin për President të ShBA-së

Kurti mbështet publikisht Joe Bidenin për President të ShBA-së

Rreth 23 për qind e personave të hospitalizuar me COVID-19, e humbin betejën

Rreth 23 për qind e personave të hospitalizuar me COVID-19, e humbin betejën

Osmani: Të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare të referohen vetëm me Republika e Kosovës

Osmani: Të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare të referohen vetëm me Republika e Kosovës

“Haki Rugova e shkarkoi drejtorin e policisë”

“Haki Rugova e shkarkoi drejtorin e policisë”

KEK-u ndihmon të rinjtë e dy komunave me trajnime profesionale falas

KEK-u ndihmon të rinjtë e dy komunave me trajnime profesionale falas

Shkarkohet Rashit Qalaj

Shkarkohet Rashit Qalaj

Dy të vdekur dhe 104 raste të reja me COVID-19

Dy të vdekur dhe 104 raste të reja me COVID-19