12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

19.02.2020 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

Gjykata Themelore e Gjilanit, gjatë të mërkurës ka shpallur aktgjykimin ndaj dy të akuzuarve që kanë kryer veprat penale “grabitje në bashkëveprim” dhe “grabitje në bashkëveprim e mbetur në tentativë” vepra të sanksionuara me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK).

Të akuauzarit gjykata i ka shqiptuar dënim prej gjashtë vite burgim dhe nga 5 mijë euro gjobë.

Sipas njoftimit të Gjykatës, të dy ata kishin nën kërcënimin e armës kanë kryer një grabitje në Pasjan të Parteshit, kurse po ashtu më shumë së një vit më parë ata kanë kryer edhe një grabitje në Pasjan, në një barnantore.

“Të akuzuarit me datë 29.10.2019, rreth orës 02:00 minuta në pompën e benzinës “Veda Petroll”, në fshatin Pasjan Komuna e Parteshit në bashkëveprim me dashje, me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm pasuror, të armatosur dhe të maskuar, kanë kryer grabitje nën kërcënimin e armës, fillimisht kanë sulmuar fizikisht punëtorët, e më pas marrin shumën prej 500 Euro dhe ikin nga vendi i ngjarjes. Po ashtu, me datë 09.11.2018, rreth orës 19:20 minuta, në barnatoren “Lili” të fshatit Pasjan, të pandehurit të maskuar kanë tentuar të kryejnë grabitje, mirëpo pas britmave të punëtores, të pandehurit kanë ikur nga vendi i ngjarjes
“, thuhet në komunikatën për medie të Gjykatës Themelore në Gjilan.

Trupi gjykues pas shqyrtimit të gjitha shkresave të lëndës dhe dëgjimit të dëshmitarëve ka nxjerrë aktgjykim dënues, për dy dispozitiv të aktakuzës ka shqiptuar dënim unik prej 6 viteve burgim dhe 5000 Euro gjobë, për secilin të akuzuar.

Gjykata ka nxjerrë aktvendim ndaj të akuzuarve, ku i vazhdohet masa e paraburgimit deri në plotfuqishmërinë e aktgjykimit, kurse palët kanë të drejtën e ankesës ndaj këtij vendimi në Gjykatën e Apelit.​

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shumë njerëz në Evropë mund të jenë imun ndaj koronavirusit

Shumë njerëz në Evropë mund të jenë imun ndaj koronavirusit

Arbërie Nagavci: PDK ka kërkuar seancë dhe ka prezantuar një rezolutë që është konfuze

Arbërie Nagavci: PDK ka kërkuar seancë dhe ka prezantuar një rezolutë që është konfuze

Krasniqi pret që krejt partitë ta mbështesin Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Krasniqi pret që krejt partitë ta mbështesin Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Ndërron jetë motoçiklisti pas një aksidenti në Gjilan

Ndërron jetë motoçiklisti pas një aksidenti në Gjilan

Aktakuzë kundër 19 personave për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Aktakuzë kundër 19 personave për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Haki Abazi: Vetëvendosje ka vetëm qytetarët partnerë koalicioni

Haki Abazi: Vetëvendosje ka vetëm qytetarët partnerë koalicioni

Edhe 2 të infektuar me COVID-19 në veri të Mitrovicës

Edhe 2 të infektuar me COVID-19 në veri të Mitrovicës

Rriten për 0.7 për qind çmimet e konsumit

Rriten për 0.7 për qind çmimet e konsumit

Kryesia vendos, të martën seanca për Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Kryesia vendos, të martën seanca për Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Pakoja emergjente e qeverisë, e mangët në adresimin e nevojave të sektorit privat

Pakoja emergjente e qeverisë, e mangët në adresimin e nevojave të sektorit privat

Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

Zaev dhe Mickoski vendosen në izolim 14 ditësh

Zaev dhe Mickoski vendosen në izolim 14 ditësh

Anthony Fauci: Koronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Anthony Fauci: Koronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Nga Komuna e Prishtinës #rriNshpi me neve

Nga Komuna e Prishtinës #rriNshpi me neve

Konsullatat e “paprecedenta” do të rishikohen

Konsullatat e “paprecedenta” do të rishikohen