11 të vdekur dhe 580 raste të reja nga Covid-19 në Shqipëri

18.12.2020 19:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
11 të vdekur dhe 580 raste të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale bën të ditur se në 24 orët e fundit në Shqipëri janë regjistruar 580 raste të reja, ndërsa 11 pacientë kanë humbur jetën.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 528 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 27.426 që nga fillimi i epidemisë.

Bazuar në raportin e të dhënave mbi pandeminë, MSH-ja thotë se numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në katër spitalet COVID, po trajtohen 382 pacientë, ku 35 në terapi intensive, kurse 13 prej tyre janë të intubuar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 12646

Fier 1729

Durrës 1366

Shkodër 1249

Vlorë 1138

Korçë 1080

Elbasan 986

Berat 948

Lezhë 934

Gjirokastër 549

Kukës 477

Dibër 410

Që nga fillimi i pandemisë dhe deri sot janë kryer në total 234.512 teste të dyshuara, ndërsa nga këto, 52.004 qytetarë kanë rezultuar të prekur nga coronavirus.

Në dymbëdhjetë qarqet e vendit numërohen deri tani 1066 të vdekur, kurse më i prekuri ndër to është qarku i Tiranës.

Treguesi tjetër, i cili po shihet me shqetësim nga specialistët e shëndetit janë raste aktive me Covid-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në të gjithë vendin numëron 23 512 raste aktive.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


11 të vdekur dhe 580 raste të reja nga Covid-19 në Shqipëri

11 të vdekur dhe 580 raste të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Pandemia shpërfaq gjuhën e urrejtjes në rrjete sociale

Pandemia shpërfaq gjuhën e urrejtjes në rrjete sociale

Kosova dhe BE koordinohen për sigurimin sa më parë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova dhe BE koordinohen për sigurimin sa më parë të vaksinës kundër Covid-19

Haziri: Lajm i mirë që komuna e Gjilanit ka kaluar në zonën e verdhë

Haziri: Lajm i mirë që komuna e Gjilanit ka kaluar në zonën e verdhë

Me gjetjet e sotme mortore përfundojnë gërmimet për sivjet, në pranverë vazhdojnë në Serbi

Me gjetjet e sotme mortore përfundojnë gërmimet për sivjet, në pranverë vazhdojnë në Serbi

Zemaj: Situata pandemike vlerësohet më e lehtë, por lirim të masave s’do të ketë

Zemaj: Situata pandemike vlerësohet më e lehtë, por lirim të masave s’do të ketë

7 të vdekur dhe 385 raste të reja me Covid-19

7 të vdekur dhe 385 raste të reja me Covid-19

Berisha pas takimit me Osmanin: Nëse mohojmë gjenocidet serbë ndaj shqiptareve meritojmë të zhdukemi

Berisha pas takimit me Osmanin: Nëse mohojmë gjenocidet serbë ndaj shqiptareve meritojmë të zhdukemi

Varhelyi: Po punojmë që vaksinat të jenë të disponueshme për Ballkanin Perëndimor

Varhelyi: Po punojmë që vaksinat të jenë të disponueshme për Ballkanin Perëndimor

Gashi tregon se a do të marrë pjesë Driton Selmanaj në seanca pas paralajmërimit të Vetëvendosjes

Gashi tregon se a do të marrë pjesë Driton Selmanaj në seanca pas paralajmërimit të Vetëvendosjes

Tahiri: Vendi është degraduar nga dy qeveritë e dala pas 6 tetorit, opsioni i vetëm zgjedhjet

Tahiri: Vendi është degraduar nga dy qeveritë e dala pas 6 tetorit, opsioni i vetëm zgjedhjet

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic

“Ish-drejtori i AKI-së ka tentuar të hapë kasafortën në Presidencë pa dijeninë e Vjosa Osmanit”

“Ish-drejtori i AKI-së ka tentuar të hapë kasafortën në Presidencë pa dijeninë e Vjosa Osmanit”

Bekim Jashari flet për herë të parë, tregon pse u prishën me Hashim Thaçin

Bekim Jashari flet për herë të parë, tregon pse u prishën me Hashim Thaçin

Bekim Jashari shpërthen në akuza të rënda për Sami Lushtakun

Bekim Jashari shpërthen në akuza të rënda për Sami Lushtakun

Pandemia përshpejton procesin e digjitalizimit të kompanive

Pandemia përshpejton procesin e digjitalizimit të kompanive