11 marsi 1981 pjesë e ndritur e rezistencës së Kosovës

11.03.2020 09:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
11 marsi 1981 pjesë e ndritur e rezistencës së Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar demonstratat e pranverës së vitit 1981, duke i cilësuar si pjesë të ndritur të rezistencës së Kosovës.

Thaçi në një postim në Facebook, ka shprehur konsideratën më të lartë për pjesëmarrësit në demonstrata dhe protesta në atë vit.

“Para 39 viteve shpërtheu demonstrata fillestare e studentëve të Universitetit të Kosovës, që hapi kapitullin e Pranverës 1981, me kërkesën themelore për avancimin e statusit të Kosovës në nivel të Republikës”, shkruan ai.

Ai shtoi se këto demonstrata nuk u ndalën për dy dekada, deri në arritje të çlirimit të vendit dhe realizimin e pavarësisë.

“Demonstratat dhe protestat e vitit 1981 janë pjesë e ndritur e rezistencës së Kosovës, e cila nuk u ndal asnjëherë për dy dekada me radhë, deri në arritjen e qëllimit final – çlirimin e vendit tonë dhe realizimin e pavarësisë. Për gjeneratat e studentëve të viteve 80-a, për të rënët dhe pjesëmarrësit në demonstratat dhe protestat e atyre ditëve shprehim konsideratën më të lartë, me bindjen se shënuan kthesë të madhe në përshpejtimin e rënies së ish Jugosllavisë komuniste”, shkruan Thaçi. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për 21 vite, më shumë shqiptarë sesa serbë të dënuar për krime lufte

Për 21 vite, më shumë shqiptarë sesa serbë të dënuar për krime lufte

Drecun: Serbia ia dha Speciales strukturën e UÇK-së

Drecun: Serbia ia dha Speciales strukturën e UÇK-së

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk mund të jetë temë e dialogut Kosovë – Serbi

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk mund të jetë temë e dialogut Kosovë – Serbi

​Gashi: Nuk e pranoj Specialen, ftesat t’i bëjnë me shkrim dhe jo me telefon

​Gashi: Nuk e pranoj Specialen, ftesat t’i bëjnë me shkrim dhe jo me telefon

Hoxhaj: Qeveria Hoti ka filluar lodhët, po vazhdon lodhët dhe 100 ditëshi i saj është i lodhët

Hoxhaj: Qeveria Hoti ka filluar lodhët, po vazhdon lodhët dhe 100 ditëshi i saj është i lodhët

Maqedonia e Veriut ndan nga 100 euro për pensionistët

Maqedonia e Veriut ndan nga 100 euro për pensionistët

Aheng dhe gjuajtje me armë zjarri në Prapashticë, arrestohen pesë persona

Aheng dhe gjuajtje me armë zjarri në Prapashticë, arrestohen pesë persona

Policia e Kosovës bastis 12 lokacione brenda ditës

Policia e Kosovës bastis 12 lokacione brenda ditës

Lajm i mirë: Edhe sot asnjë i vdekur nga Covid 19

Lajm i mirë: Edhe sot asnjë i vdekur nga Covid 19

Lumezi priti në takim ambasadorin zviceran, vlerësohet bashkëpunimi i deritanishëm

Lumezi priti në takim ambasadorin zviceran, vlerësohet bashkëpunimi i deritanishëm

Gjykata Themelore në Prishtinë shpallet gjykata më transparente në Kosovë

Gjykata Themelore në Prishtinë shpallet gjykata më transparente në Kosovë

Alexander de Croo, kryeministër i ri i Belgjikës

Alexander de Croo, kryeministër i ri i Belgjikës

Gjeneva e Zvicrës thyen rekorde, e bën pagën minimale më të lartën në botë

Gjeneva e Zvicrës thyen rekorde, e bën pagën minimale më të lartën në botë

A do t’u lejohet hyrja kosovarëve në shtetet e BE’së nga 1 tetori?

A do t’u lejohet hyrja kosovarëve në shtetet e BE’së nga 1 tetori?

Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës

Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike